Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dot. rzekomego pomoru drobiu
27.07.2023
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przewodniczył w czwartek (27.07) posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał w związku z wystąpieniem w regionie choroby zakaźnej zwanej rzekomym pomorem drobiu. Oprócz służb i przedstawicieli instytucji podległych wojewodzie, wzięli w nim udział także samorządowcy z gmin, na terenie których wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone wystąpieniem choroby.
W trakcie posiedzenia Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Czerniawski przypomniał, jaki zasięg obecnie mają obszary: zapowietrzony i zagrożony, wyznaczone w rozporządzeniu wojewody podlaskiego. W związku z wystąpieniem czterech ognisk rzekomego pomoru drobiu, obejmują one ponad 130 miejscowości w powiatach: białostockim, wysokomazowieckim i monieckim oraz Mieście Białystok.
Dwa ogniska choroby wystąpiły w miejscowości Topilec (Gmina Turośń Kościelna) w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących kury rzeźne oraz kury ogólnoużytkowe. Jedno ognisko choroby potwierdzono w miejscowości Bojary (Gmina Turośń Kościelna) w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury rzeźne. Kolejne ognisko choroby wyznaczono w miejscowości Bohdan (Gmina Dobrzyniewo Duże) w gospodarstwie utrzymującym kury na użytek własny.
Posiedzenie WZZK było okazją do tego, by przypomnieć samorządowcom i służbom o zasadach obowiązujących w obszarach: zapowietrzonym i zagrożonym. To między innymi: utrzymywanie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach (obszar zapowietrzony), niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu, stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące i wychodzące z pomieszczeń, w których przetrzymywany jest drób, wyłożenie mat dezynfekcyjnych.
Szczególny nacisk położono na zakaz: wprowadzania do gospodarstwa drobiu, organizowanie targów i wystaw, transportu mięsa drobiowego bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych (obowiązuje na obu obszarach, czyli także na 12 białostockich osiedlach).
Wojewoda podlaski zaapelował do samorządowców i przedstawicieli służb o współpracę - kontakt z powiatowymi lekarzami weterynarii, wyjaśnianie obowiązujących przepisów mieszkańcom oraz nadzorowanie ich przestrzegania w celu likwidacji rzekomego pomoru drobiu w ognisku oraz zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby na sąsiadujące z ogniskiem obszary.
Rozporządzenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego