Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
18.08.2022
Stan wód śródlądowych w regionie, sytuacja epidemiczna, zagrożenie pożarowe w lasach oraz kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy to główne tematy posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego, które odbyło się w czwartek (18.08) pod przewodnictwem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.
W posiedzeniu wzięli udział także wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.
Głównym tematem spotkania było potencjalne zanieczyszczenie wód śródlądowych na terenie województwa podlaskiego. Zarówno przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskiego, jak i Okręgu Państwowej Straży Rybackiej Białystok nie stwierdzili dużego zagrożenia dla jakości wód i ekosystemów, które żyją w wodzie.
W piątek (19.08) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku poinformowała o pogorszeniu się jakości wody pod względem mikrobiologicznym rzeki Supraśl. Trwają badania, a do czasu ostatecznych wyników samorządy mogą zdecydować o zamknięciu kąpielisk znajdujących się na rzece. Sytuacja jest stale monitorowana przez odpowiednie służby, wojewoda podlaski zalecił również częstsze i regularne kontrole wody w Supraśli.
Podczas posiedzenia poinformowano m.in. o stanie alarmowym w związku z suszą hydrologiczną na rzece Pisa - prawym dopływie Narwi.
Wojewoda zwrócił uwagę na konieczność współpracy między instytucjami odpowiadającymi za stan wód, wymiany informacji i reagowania na niepokojące zjawiska na akwenach wodnych.
COVID-19
Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Ewa Jakubowicz omówiła sytuację epidemiczną na terenie regionu. Od 11 do 18 sierpnia 2022 roku w kraju wykryto ponad 22 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, w Podlaskiem – 1106. Ok. 50% wyników jest dodatnia w stosunku do liczby pobranych prób. Niewiele osób wymaga hospitalizacji.
Sytuacja pożarowa
Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku bryg. Marcin Bielakowicz poinformował uczestników spotkania, że liczba pożarów w tym roku w regionie wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego – na przykład pożarów lasów jest o prawie 70 więcej, do połowy sierpnia – było ich ponad 130. Zdecydowana większość z nich to pożary małe, spadła liczba pożarów upraw w rolnictwie. Obecnie na terenie województwa występuje średnie zagrożenie pożarowe w lasach.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Informacje dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przedstawił Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Stasiulewicz. Według jego opinii presja migracyjna utrzymuje się – cudzoziemcy próbują nielegalnie przedostać się do Polski, forsując zaporę lub pokonując trudnodostępne tereny, takie jak rzeki. Nielegalny proceder pokonywania granicy jest wspierany przez białoruskie służby. Zatrzymywani są również tzw. kurierzy próbujący przewieźć nielegalnych migrantów. W sierpniu tego roku Straż Graniczna odnotowała 555 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.