Posiedzenie Zespołu ds. polityki senioralnej. Dziękujemy seniorom za ich opinie
03.10.2024
Po uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Zespół ds. polityki senioralnej. Wśród tematów dyskusji była między innymi teleopieka nad osobami starszymi i z niepełnosprawnościami.
Zespół został powołany przez wojewodę w sierpniu tego roku. Składa się z 22 specjalistów z zakresu medycyny i przedstawicieli organizacji zajmujących się sprawami seniorów.
Gremium to jest zobowiązane do monitorowania sytuacji osób starszych w województwie podlaskim oraz tworzenia rekomendacji dla samorządów w zakresie polityki senioralnej, a także do współpracy z przedstawicielami rządu.
Przewodniczącą Zespołu jest Krystyna Jachimczuk – pełnomocnik wojewody ds. polityki senioralnej.
Trzy podzespoły
Na wczorajszym posiedzeniu Zespołu ustalono plan dalszych prac. Dla usprawnienia działań specjaliści podzielili się na trzy podzespoły, które będą się spotykać częściej, aby omawiać sprawy z wybranej przez siebie dziedziny dotyczącej osób starszych. Są to zespoły do spraw: zdrowia, prawa i spraw socjalnych oraz promocji kultury i aktywizacji seniorów.
Jak działa teleopieka?
Ważnym elementem posiedzenia była prezentacja Magdaleny Donejko, dyrektorki Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, na temat Programu teleopieki domowej – programu wsparcia polityki senioralnej i osób z niepełnosprawnościami.
Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa podlaskiego (z wyłączeniem Białegostoku, Łomży i Suwałk), osób starszych i/lub z niepełnosprawnością lub zaburzeniami psychicznymi. W ramach projektu świadczone jest wsparcie w postaci usług opiekuńczych i asystenckich, a także właśnie teleopieka.
Zespół pyta seniorów
Jak podkreśla Aneta Sirocka, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, na kolejnym posiedzeniu Zespół ds. polityki senioralnej omówi wyniki ankiety, która została przeprowadzona wśród osób starszych biorących udział w środowych uroczystościach.
Dziękujemy osobom, które poświęciły czas i uwagę na wypełnienie kwestionariusza. Otrzymaliśmy 129 formularzy, co nas bardzo ucieszyło. Wyniki są właśnie opracowywane przez naszych pracowników i zostaną przedstawione Zespołowi na kolejnym posiedzeniu. Bardzo zależało nam, by poznać opinie podlaskich seniorów, zapytać ich, jakie są ich potrzeby i czym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności. Skorzystamy z tych sugestii w dalszej pracy Zespołu ds. polityki senioralnej
– zapewnia Aneta Sirocka.