W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiłek dla osób w kwarantannie, wsparcie dla bezdomnych

25.03.2020

Jeżeli osoba objęta kwarantanną, szczególnie starsza, samotna lub niepełnosprawna, nie jest w stanie sama zapewnić sobie posiłku, powinna zadbać o to gmina. Szczególnie ważne jest dzisiaj również wsparcie dla osób bezdomnych. O zwracanie uwagi na potrzeby grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji apeluje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W województwie podlaskim w środę (25.03) z różnych form pomocy skorzystały 23 osoby.

zdjęcie poglądowe, pixabay.com

W liście skierowanym do wojewodów minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała o przekazanie wójtom, burmistrzom i prezydentom miast rekomendacji w zakresie wsparcia dla osób znajdujących się dzisiaj w najtrudniejszej sytuacji, czyli szczególnie osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych czy bezdomnych.
– W sytuacji, kiedy taka osoba objęta obowiązkową kwarantanną domową nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych,  pomoc powinna przyznać gmina, niezależnie od kryterium dochodowego. Dotyczy to również dowozu. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie do kosztów realizacji zadania – wskazuje minister Marlena Maląg.

W środę (25.03) w województwie podlaskim osoby, które są objęte kwarantanną domową, skorzystały między innymi ze wsparcia w postaci posiłku (3 osoby) lub produktów żywnościowych (12 osób), poradnictwa psychologicznego (3 osoby) i interwencji kryzysowej (2 osoby). Taką pomoc świadczą ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie.

Posiłek w szkole i w domu 

Znaczącą rolę odgrywa tutaj program „Posiłek w szkole i w domu”. Ze środków przekazywanych w ramach programu gminy udzielają wsparcia osobom spełniającym konkretne warunki (m.in. kryterium dochodowe). 
– Wójt, burmistrz czy prezydent miasta mogą liczyć na zwiększenie dotacji do 5 proc. środków finansowych na dowóz posiłków w gminie – podkreśla szefowa MRPiPS. 
Na wsparcie mogą liczyć również rodziny. Jeżeli w okresie zamknięcia placówek edukacyjnych, a w efekcie również stołówek, dziecko nie ma zapewnionego posiłku, kierownik ośrodka pomocy społecznej może przyznać na ten okres pomoc w postaci świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. 

Szczególne wsparcie dla osób bezdomnych 

– Zdajemy sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znajdują się dzisiaj osoby bezdomne, dlatego apeluję o szczególną uwagę i wrażliwość w stosunku do tych, którzy na co dzień udzielają im potrzebnego wsparcia – mówi minister Marlena Maląg. 
W realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, w którym osoby bezdomne stanowią jedną z grup otrzymujących wsparcie, uczestniczą: 

  • Federacja Polskich Banków Żywności 
  • Caritas Polska 
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej 
  • Polski Czerwony Krzyż 

Uwaga! Z pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby bezdomne – zarówno te przebywające w placówkach, jak i poza nimi. 
Osoby bezdomne jako szczególna grupa odbiorców jako jedyne mogą być kwalifikowane na podstawie oświadczenia przez pracowników lub wolontariuszy organizacji partnerskich. 
– W praktyce wygląda to tak, że osoba bezdomna zgłasza się do lokalnej organizacji należącej do sieci dystrybucji – Federacji Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej lub Polskiego Czerwonego Krzyża, tam składa oświadczenie, że spełnia kryteria do udzielenia pomocy i otrzymuje żywność w formie paczek lub jeśli organizacja wydaje posiłki – w formie posiłku – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Jak wygląda sytuacja w placówkach udzielających tymczasowego schronienia? 

Taka placówka może w imieniu osób bezdomnych wystąpić do ośrodka pomocy społecznej, który kwalifikuje się do pomocy w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, o przyznanie takiego wsparcia. 
– Wtedy placówka przekazuje – drogą elektroniczną lub telefonicznie – listę osób bezdomnych oraz ich oświadczenia, a także upoważnienie przedstawiciela placówki do odbioru żywności w imieniu każdej osoby z listy. Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej informuje o decyzji – wskazuje minister Maląg.


Co ważne, dystrybucja żywności finansowanej z PO PŻ nie jest jedynym rodzajem działalności, w jaką zaangażowane są organizacje partnerskie. Część organizacji, szczególnie Caritas Polska i Polski Komitet Pomocy Społecznej, prowadzących dotychczas punkty wydawania bezpłatnych posiłków (np. jadłodajnie, punkty wydawania żywności) dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, których działalność w związku z obowiązującymi zaleceniami została znacząco ograniczona, obecnie dostarcza żywność do placówek udzielających tymczasowego schronienia. 

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

{"register":{"columns":[]}}