W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poświęcenie kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku

29.09.2022

Kolumbaria na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku stanowią miejsce wiecznego spoczynku ok. 430 zarówno żołnierzy, jak i osób cywilnych – ofiar zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, których szczątki zostały odnalezione i ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród nich mężczyźni, kobiety i dzieci. Ginęli w egzekucjach, katowani w śledztwie, umierali z głodu i z powodu chorób. - Dzisiaj państwo polskie spłaca swój wieloletni dług, którego na skutek tego, że nie byliśmy państwem niepodległym nie mogliśmy oddać - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas czwartkowej (29.09) uroczystości poświęcenia kolumbarium.

Poświęcenie kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku

Wojewoda Bohdan Paszkowski zaznaczył, iż uroczystość, która była poprzedzona poszukiwaniem szczątków, a następnie budową kolumbariów - być może jest jedną z największych uroczystości tego typu, które odbyły się w naszym kraju w ostatnim okresie. - Mam nadzieję, że choć w ten sposób ból, w szczególności rodzin, zostanie ukojony - podkreślił wojewoda.

Odkryte głównie na terenie miejscowego aresztu śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku i Cmentarza Wojskowego szczątki zostały złożone w kolumbarium w październiku 2020 r. Ze względu na obowiązujący wówczas reżim sanitarny związany ze stanem pandemii, wydarzenie miało skromną oprawę i nie było nagłaśniane. Postanowiono oficjalną, główną uroczystość  przełożyć na późniejszy termin, aby godnie uhonorować poległych.

Organizowanej przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu białostockiego Oddziału IPN uroczystości nie brakowało odpowiedniej oprawy. W wydarzeniu wzięły udział m.in. rodziny ofiar zbrodni dokonanych przez niemieckich okupantów i reżim komunistyczny w latach 1939-1956, przedstawiciele władz miejskich, instytucji publicznych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, mieszkańcy.

Abp Józef Guzdek, ks. Andrzej Misiejuk oraz ks. mjr Tomasz Wigłasz odmówili modlitwę ekumeniczną. Metropolita Białostocki poświęcił kolumbaria. Odczytano apel pamięci, salwę honorową oddali żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i zapalili znicze przed kolumbarium. Wojewoda złożył w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego oficjalny wieniec Prezesa Rady Ministrów.

Budowę kolumbariów na białostockim Cmentarzu Wojskowym sfinansowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Łącznie powstało dziesięć obiektów o statusie kwatery wojennej, w których w pojedynczych trumnach, w osobnych niszach umieszczono ekshumowane szczątki więźniów. Tylko jednak nieliczne kwatery mają tablice z nazwiskami konkretnych, zidentyfikowanych dotąd osób. Zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Joanna Sulej-Piskorz zapewniła, że IPN nadal będzie próbował ustalić tożsamość pozostałych ofiar.

na podst. IPN Białystok

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}