W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie konsultantów w kolejnych dziedzinach ochrony zdrowia

09.07.2024

- Jestem pewien, że do grona konsultantów wojewódzkich dołączają najlepsi specjaliści i wspólnie będziemy działali na rzecz zdrowia mieszkańców naszego regionu - mówił wojewoda Jacek Brzozowski, wręczając akty powołania nowym konsultantom w sześciu dziedzinach, w tym po raz pierwszy w psychoterapii uzależnień.

Powołanie konsultantów w kolejnych dziedzinach ochrony zdrowia

Akty powołania z rąk wojewody podlaskiego odebrali:

  • Renata Szymańska – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychoterapii uzależnień;
  • prof. dr hab. n. med. Halina Car – konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej;
  • dr n. med. Krzysztof Matlak – konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii;
  • dr hab. n. med. Izabela Szarmach – konsultant wojewódzki w dziedzinie ortodoncji;
  • dr n. med. Anna Kobierska – konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki stomatologicznej;
  • dr hab. n. med. Magdalena Nowosielska – konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Pracę konsultantów w ochronie zdrowia określa ustawa z dnia 6.11.2008 r. Na jej podstawie wojewoda – w porozumieniu z ministrem zdrowia – może powołać konsultanta wojewódzkiego spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji oraz innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Kandydat musi posiadać tytuł specjalisty w danej dziedzinie, a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie – w pokrewnej. Kadencja konsultanta wojewódzkiego trwa 5 lat.

Do zadań konsultantów wojewódzkich należy wydawanie opinii na temat tego, czy poszczególne jednostki powinny być wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizacje lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne.

Konsultanci wnioskują też do okręgowych rad samorządów zawodowych o sprawdzenie, czy osoby wykonujące dany zawód medyczny należycie wypełniają obowiązki, a także na wniosek wojewody wydają opinię, czy podmiot leczniczy spełnia warunki, by udzielać świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.

Konsultanci przedstawiają także opinię na temat sposobu realizacji stażu lub specjalizacji, a także poziomu świadczeń zdrowotnych udzielanych przez osoby, które wykonują zawód medyczny i są zatrudnione w podmiocie leczniczym.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}