W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powszechny Spis Rolny 2020. Inauguracja kampanii informacyjnej

10.06.2020

- Chcemy dziś oficjalnie rozpocząć akcję informacyjną i popularyzację wiedzy na temat tegorocznego Powszechnego Spisu Rolnego. Rozpocznie się 1 września i potrwa do 30 listopada (według stanu na 1 czerwca). Spisem będą objęte wszystkie gospodarstwa rolne prowadzone przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Szacujemy, że spis będzie dotyczył 84 tys. gospodarstw w naszym regionie - powiedział w środę (10.06) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Powszechny Spis Rolny 2020

Spis rolny odbywa się co 10 lat - ostatni miał miejsce w 2010 roku. Jego główny cel to zebranie aktualnych informacji o rolnictwie w Polsce. Udział gospodarstw w spisie jest obowiązkowy.

W jaki sposób jest przeprowadzany?

  • samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej, dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego (GUS);
  • wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego z wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania dedykowanego do przeprowadzenia spisu rolnego;
  • bezpośredni wywiad przeprowadzany przez rachmistrza terenowego z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego. (Udział rachmistrzów terenowych uzależniony będzie od sytuacji epidemicznej w kraju.)

- Zalecamy w okresie epidemii samospisanie się, czyli samodzielne wypełnienie arkusza spisowego poprzez aplikację lub skorzystanie z pomocy domowników lub gminnego biura spisowego, bo w każdej gminie ma być przygotowane takie stanowisko z udostępnionym komputerem, będzie również osoba w tym zakresie przeszkolona - powiedział na konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który jest wojewódzkim komisarzem spisowym.

Spisywane są informacje takie jak np. obszar gospodarstwa, użytki rolne, urządzenia i maszyny rolnicze, inwentarz. Dane są potrzebne do planowania polityki rolnej, programów na rzecz rolnictwa, trafiają też do Komisji Europejskiej, spis odbywa się we wszystkich krajach UE.

- Dzięki danym będziemy mogli zaobserwować duże zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat. Muszą być rzetelne i dokładne. Musimy dotrzeć do wszystkich rolników. Musimy im uzmysłowić, że informacje przez nich przekazane są bardzo ważne, bo odpowiednia polityka rolna to większy komfort życia nas wszystkich - powiedziała dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska- Gawryluk.

W całej Polsce jest ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, w województwie podlaskim ok. 84 tys., przy spisie w regionie będzie pracowało 314 rachmistrzów. Chętni mogą od poniedziałku (15.06) zgłaszać się do gmin. By zostać rachmistrzem trzeba m.in. być pełnoletnim, mieć wykształcenie średnie, przejść szkolenie i zdać egzamin.

Pomoc w organizacji spisu ze strony samorządów lokalnych zadeklarował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}