W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie żołnierza AK kapitana Jerzego Nowickiego ps. "Plastuś"

30.07.2021

W Ciechanowcu odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza Armii Krajowej kapitana Jerzego Nowickiego ps. "Plastuś". Licznie zgromadzeni godnie pożegnali wspaniałego patriotę, Żołnierza Wyklętego, utalentowanego artystę plastyka. Podczas mszy pogrzebowej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego.

kpt Jerzy Nowicki ps. "Plastuś"

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przenieśli się na Cmentarz Parafialny przy ul. Henryka Sienkiewicza w Ciechanowcu, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii.

Urodzony w Ciechanowcu 8 maja 1932 r. Jerzy Nowicki już jako nastolatek zaczął działać w podziemiu niepodległościowym. Mając 16 lat, jesienią 1948 r., został żołnierzem 6. Partyzanckiej Brygady Wileńskiej Zrzeszenia Wolność i Niepodległość. Nadano mu pseudonim "Plastuś", przysięgę składał przed swoim dowódcą kpt. Władysławem Łukasiukiem ps. "Młot". Pełnił różne role: łącznika, wywiadowcy, w konspiracji wykorzystano też jego zdolności plastyczne i przez prawie dwa lata zajmował się podrabianiem dokumentów.

Kiedy w 1950 r. komuniści wpadli na jego trop, otrzymał rozkaz wyjazdu z Ciechanowca. Organizacja wysłała go do zrujnowanej Warszawy, gdzie został dekoratorem w Akademii Sztabu Generalnego na Ochocie, przeniesionej później do Rembertowa. Pracował także jako dekorator m.in. w Hucie Warszawa, uprawiał też własną twórczość artystyczną, głównie sakralną i patriotyczną. Był też świetnym kopistą znanych dzieł sztuki, m.in. Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków. W połowie lat 80. wyjechał do USA, gdzie rewitalizował wnętrze świątyni parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy 7th Street na Manhattanie - najstarszej polskiej parafii w stanie Nowy Jork.

Po transformacji ustrojowej Jerzy Nowicki wrócił w 1990 r. do Polski. Stworzył w kraju wiele dzieł, m.in. trzy jego obrazy zdobią wnętrze kościoła środowisk twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie.

Zmarł 27 lipca w wieku 89 lat.

List Premiera RP Mateusza Morawieckiego

List Premiera RP Mateusza Morawieckiego

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}