W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożegnanie profesora Józefa Maroszka, badacza historii Podlasia

24.08.2024

Na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku odbyły się uroczystości pogrzebowe profesora Józefa Maroszka, historyka związanego przez kilkadziesiąt lat z Uniwersytetem w Białymstoku. - Żegnamy dziś wielkiego naukowca i wspaniałego człowieka - mówił wojewoda podlaski podczas ostatniego pożegnania. Badacz historii województwa podlaskiego zmarł 20 sierpnia w wieku 73 lat.

Pożegnanie profesora Józefa Maroszka, badacza historii Podlasia

Prof. Józef Maroszek pracował na białostockiej uczelni od 1974 roku (był to wtedy wydział zamiejscowy Uniwersytetu Warszawskiego) do 2018 roku. Kierował m.in. Zakładem Historii Regionalnej na ówczesnym Wydziale Historyczno-Socjologicznym.

W swoich badaniach naukowych koncentrował się na historii Podlasia w kontekście dziejów Polski i Litwy. Interesowały go wartości środowiska kulturowego terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

- Co łączy wszystkie prace Zmarłego, to przede wszystkim zauważalne od razu szczere oddanie i pasja. Opisując procesy, czy to gospodarcze, czy społeczne, czy wreszcie polityczne, Józef Maroszek potrafił zasygnalizować, że za każdym z tym procesów kryją się ludzie z krwi i kości – mówił podczas uroczystości pogrzebowych wojewoda Jacek Brzozowski. - Dziś, żegnając Go, możemy co najwyżej wyrazić nadzieję, że Jego praca badawcza doczeka się kontynuacji. Bo że nie zostanie zapomniana – tego możemy być pewni - dodał. 

Profesor Maroszek pozostawił po sobie m.in. takie prace jak „Rzemiosło w miastach podlaskich w XV-XVIII w.” (1976), dwunastotomowy „Katalog parków i ogrodów zabytkowych woj. białostockiego”, „Targowiska wiejskie w Koronie Polskiej w XVII i XVIII w.” (1990), „Klasztory Podlasia – źródła kultury i świadomości narodowej” czy „Pogranicze Litwy i Korony w planach króla Zygmunta Augusta – z dziejów realizacji myśli monarszej między Niemnem a Narwią” (1999).

Za swoją działalność badawczą profesor został uhonorowany przez ministra kultury odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za ratowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Uniwersytet w Białymstoku przyznał mu tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}