W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – trwa nabór wniosków do edycji 2025

07.08.2024

Do 26 sierpnia 2024 r. Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą składać wnioski w programie, którego celem jest wprowadzenie usług asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnością. Dofinansowanie dla jednego podmiotu – gminy lub powiatu – może wynieść do 3 mln zł.

Widziane od tyłu dwie kobiety w parku. Jedna siedzi na drewnianej ławce, druga na wózku inwalidzkim.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył na realizację tego programu 800 mln zł. Zapewniona dzięki programowi asystencja ma pomóc osobom z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności oraz włączaniu się w życie społeczne. Usługi asystenckie nie mają zastępować usług opiekuńczych, ale mogą je uzupełniać.

Adresatami programu są:

  1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
    1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:

  1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego, w terminie do dnia 26 sierpnia 2024 r.

Instrukcja obsługi Generatora Funduszu Solidarnościowego stanowi załącznik nr 13 do Programu.

W przypadkach uzasadnionych problemami technicznymi, za uprzednią zgodą Ministra, dopuszcza się możliwość składania wniosków w ramach Programu za pomocą platformy e-PUAP.

  1. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 września 2024 r.
  2. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

Szczegółowe informacje o Programie wraz z wzorami formularzy i plikami do pobrania znajdują się na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowa informacja dotycząca składania wniosków

{"register":{"columns":[]}}