Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Białymstoku
20.12.2020
Mimo pandemii harcerze i harcerki z ZHP po raz 30. przekazali Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku. W niedzielę (20.12) na dziedzińcu Pałacu Branickich odebrali je przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich - w tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, kościelnych oraz mieszkańcy. Hasło tegorocznej akcji - „Światło służby” - zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują.
13. grudnia do Polski dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbyło się na symbolicznej Łysej Polanie. Pandemia nie przeszkodziła wielkiej, międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi.
W tym roku, przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną, uroczystość przekazania Światła Pokoju w Białymstoku podzielona została na dwie części. Podczas pierwszej z nich - w niedzielę (20.12) o godz. 10 płomień z Betlejem odebrali przedstawiciele władz: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w imieniu marszałka województwa podlaskiego - sekretarz Tomasz Szeweluk, w imieniu prezydenta Białegostoku - wiceprezydent Rafał Rudnicki. Modlitwie przewodniczył ks. biskup Henryk Ciereszko.
- Święta Bożego Narodzenia zawsze nas jednoczą. W tym roku ma to szczególne znaczenie. Tak jak rodzi się Chrystus, który ma rozpromienić świat, tak i to Światło Betlejemskie, które Go symbolizuje, może nam pomóc rozjaśnić mroki naszego życia w cieniu epidemii, zintegrować się wokół niego jako jedna wspólnota - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski.
Podczas drugiej części uroczystości Światło Pokoju od harcerzy mogli odebrać mieszkańcy Białegostoku. Harcerze przekażą je również dalej m.in. na Litwę i Białoruś. Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane w całym województwie podlaskim. Trafi do parafii, instytucji państwowych, szpitali i również do służb mundurowych, które razem z harcerzami służą podczas pandemii koronawirusa.
Betlejemskie Światło Pokoju to akcja, którą zapoczątkowano w 1986 r. w austriackim Linz. W latach 90. dotarła ona do Polski. Światło pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje przekazywanie Światła od 1991 r.