W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Kolnie

22.09.2023

80 ochotników złożyło w piątek (22.09) w Kolnie przysięgę wojskową. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy przez cztery tygodnie byli szkoleni przez instruktorów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, którzy uczestniczyli także w konferencji "Bezpieczny Wschód".

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Kolnie

Kończący się w ten weekend VI turnus szkolenia podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Ssłużby Wojskowej jest jak do tej pory najliczniejszy - zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej przez ponad 4 tysiące żołnierzy w całym kraju. Ci, którzy słowa roty wypowiedzieli w Kolnie, wstąpując w szeregi Wojska Polskiego, dalsze szkolenie będą kontynuować w batalionie zmotoryzowanym nowo formowanej brygady zmotoryzowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Dziękuję Państwu za decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego. To jest dowód waszego patriotyzmu, waszego zaangażowania w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie przynosi nam życie. U naszej granicy toczy się wojna. Polska od 2 lat jest atakowana w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi przy wykorzystaniu migrantów zaproszonych przez reżim Łukaszenki, przez migrantów z Afryki Północnej, z Bliskiego Wschodu oraz z Azji. Jedyną i najskuteczniejszą odpowiedzią na te wyzwania jest wzmacnianie Wojska Polskiego, dlatego konsekwentnie to robimy. Wzmacnianie przez zwiększenie liczebne wojska, wzmacnianie przez wyposażanie wojska w nowoczesną broń

- mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kolno jest przykładem miejsca, w którym organizuje się jednostkę wojskową na nowo. Będzie tu stacjonowało kilka tysięcy żołnierzy z nowoczesnym sprzętem (Rosomaki, itd.) Brygada z K2 i Rak-ami w ramach 1. Dywizji Piechoty Legionów.

- Zadaniem brygady zmotoryzowanej będzie dbanie o bezpieczeństwo w regionie oraz pomoc społeczeństwu w przypadku wystąpienia kyzysów militarnych. Brygada ta znacząco wpłynie na rozwój potencjału bojowego na kierunku grodzieńskim - ważnym z punktu widzenia zachowania integralności tej części kraju - podkreślał gen. dyw. Norbert Iwanowski.

- Nowa dywizja to wzrost bezpieczeństwa, ale i stymulowanie rozwoju naszego regionu. Mają powstawać budynki mieszkalne, na pewno z tego faktu będzie korzystała sfera usług i przedsiębiorcy - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. Przez szeregi tego rodzaju służby od momentu wejścia w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny przeszło ponad 42 tys. ochotników.  Odpowiadając na zainteresowanie, szef MON  podjął decyzję o zwiększeniu tegorocznego limitu przyjęć do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 25 tys. do 33 tys.

Bezpieczny Wschód

W piątek (22.09) w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się konferencja "Bezpieczny Wschód", którą otworzył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wzięli w niej udział samorządowcy ze wschodniej części Polski, którzy podzielili się doświadczeniami na temat bezpieczeństwa i powrotu na ich tereny jednostek wojskowych, a także omówili plany na przyszłość. W spotkaniu wziął także udział wojewoda podlaski.

Nie zabrakło także przedstawiciela MON - w dyskusji uczestniczył wiceminister Michał Wiśniewski oraz głosu wojska, który reprezentował gen. dyw. Norbert Iwanowski - dowódca utworzonej w tym roku 1. Dywizji Piechoty Legionów. Jest to jedna z tych jednostek, których zadaniem jest chronić wschodnie obszary Polski.

Na podst. MON

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}