Regionalne konsultacje na temat reformy rynku pracy
27.07.2021
Modernizacja i cyfryzacja urzędów pracy oraz ich ściślejsza współpraca z przedsiębiorcami, a także większa aktywizacja osób bezrobotnych. To niektóre założenia przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii reformy rynku pracy, o której rozmawiano we wtorek (27.07) podczas konsultacji w Mońkach. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek oraz II wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.
Podlaskie jest ósmym województwem, gdzie odbyły się konsultacje na temat przygotowywanej reformy rynku pracy. W spotkaniu w Mońkach, zorganizowanym przes Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach, wzięli udział przedstawiciele powiatowych urzędów pracy, wojewódzkiego urzędu pracy w Białymstoku, Podlaskiego Regionu NSZZ "Solidarność" oraz samorządowcy.
- Za nami trudny czas dla rynku pracy związany z koniecznością przeciwdziałania negatywnym skutkom pandemii Covid-19. To czas, w którym państwo polskie udzieliło bezprecedensowego wsparcia w celu utrzymania miejsc pracy. Szczególna rola w tym procesie przypadła powiatowym i wojewódzkim urzędom pracy, za co chciałam serdecznie podziękować. Jednocześnie przed nami kolejne wyzwania, związane z dostosowaniem publicznych służb zatrudnienia do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Dlatego właśnie jesteśmy w trakcie opracowywania kompleksowej reformy rynku pracy, której elementami będzie modernizacja urzędów pracy i dostosowanie udzielanego przez nich wsparcia do obecnych wymogów, a także udoskonalenie systemu przyjmowania cudzoziemców na polski rynek pracy - mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
Założenia reformy to m.in. zielona i cyfrowa transformacja gospodarki, wspieranie procesu uczenia się przez całe życie oraz zmniejszenie odsetka osób nieaktywnych zawodowo. Jednym z wyzwań jest również uzupełnianie zwiększających się co roku niedoborów na rynku pracy poprzez przyjmowanie migrantów zarobkowych. Bez sprawnych procedur przyjmowania cudzoziemców do pracy nie będzie możliwe utrzymanie dotychczasowego wzrostu gospodarczego.
Kluczowe zmiany przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczące publicznych służb zatrudnienia:
- informatyzacja wielu procesów obsługi klientów urzędów pracy (z zachowaniem praw osób wykluczonych cyfrowo);
- usprawnienie oraz poprawa jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy;
- wzmocnienie działań w zakresie aktywizacji osób biernych zawodowo;
- uproszczenie, doprecyzowanie i uspójnienie przepisów m.in. w zakresie usług i instrumentów rynku pracy;
- uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego;
- zmniejszenia biurokracji.
Najważniejsze propozycje zmian dotyczące zatrudniania cudzoziemców:
- usprawnienie i uspójnienie systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do rynku pracy;
- zapewnienie by pracodawcy mogli łatwiej niż obecnie zatrudniać cudzoziemców na dłuższy czas i w sposób ciągły;
- wdrożenie bardziej efektywnych procedur dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy i skrócenie czasu postępowań;
- wprowadzenie pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu pracodawca – urząd;
- utrzymanie preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenie poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do innych państw niż obecnie;
- wprowadzenie regulacji ograniczających nadużycia i zmniejszających ryzyko zaniżania standardów na polskim rynku pracy.
Na podst. Starostwo Powiatowe w Mońkach