Rocznica zakończenia II wojny światowej
08.05.2023
8 maja 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy - tym samym w Europie zakończyła się najtragiczniejsza wojna w historii, która pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień na całym świecie. W rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczcił pamięć ofiar II wojny, składając wieniec przy Pomniku Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
- Obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ale rocznicę zakończenia II wojny światowej wspominamy z goryczą, ponieważ Polska wcale z tej wojny zwycięsko nie wyszła – nie mogła przywrócić swojej suwerenności, połowę terytorium straciła, do tego poniosła ogromne straty materialne i ludzkie – 6 mln obywateli polskich zginęło - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski.
- Symboliczne było to, że w Londyńskiej Paradzie Zwycięstwa, która odbyła się 8 czerwca 1946 r. dla uczczenia zwycięstwa nad Niemcami oraz Japonią w II wojnie światowej, polscy żołnierze nie uczestniczyli, chociaż wcześniej walczyli od pierwszych dni i na wszystkich frontach. Dziś pamiętamy o nich i wszystkich ofiarach cywilnych II wojny światowej - dodał.
Razem z wojewodą w asyście wojska kwiaty złożyli marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Wojciech Fedorowicz, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku i służb mundurowych.
8 maja 1945 roku w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie. II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę, przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków, zginęło od 40 do 60 milionów osób: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Znaczna część Europy legła w gruzach.
Polityczne konsekwencje II wojny światowej przezwyciężono dopiero w latach 90. XX wieku wraz z upadkiem komunizmu i włączeniem państw Europy Środkowej w struktury demokratycznego Zachodu.