W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Setna rocznica bitwy 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod Janowem

25.07.2020

25 lipca 1920 roku na polach pod Janowem 13. Pułk Ułanów Wileńskich stoczył zwycięską bitwę z kawalerią bolszewicką. O tym wydarzeniu przechodniom będzie przypominał pomnik, który został w sobotę (25.07) odsłonięty w pobliżu miejsca walki. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Setna rocznica bitwy 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod Janowem

Obchody setnej rocznicy bitwy pod Janowem rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Jerzego w Janowie, po której uczestnicy spotkali się w miejscowości Kizielany, gdzie odsłonięto pomnik upamiętniający wydarzenia z 1920 roku, w których brał udział 13. Pułk Ułanów Wileńskich.

W dniu 25 lipca pułk ruszył forsowanym marszem z Kamionki do Janowa, celem ubezpieczenia skrzydła piechoty, cofającej się z Sokółki na Białystok. Na zachód od Janowa pułk stoczył walkę z jazdą rosyjską, zadając jej poważne straty, uległ jednak przeważającym siłom nieprzyjaciela, został rozproszony i zdołał się skoncentrować dopiero w Jasienówce, niedaleko od Korycina, w granicach powiatu białostockiego.

- tak bitwę pod Janowem opisuje Walerian Bujnowki w "Monografii powiatu sokólskiego". Był to jeden z ważnych elementów wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Według historyków potyczka dała więcej czasu Polakom na lepsze przygotowanie do decydującej bitwy warszawskiej.

- Zakończyła się polskim zwycięstwem, które miało nie tylko ten wymiar militarny, ale po prostu ratowało polską niepodległość - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wzięli w niej udział m.in. okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele władz różnego szczebla, a także potomkowie ułanów walczących 100 lat temu.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}