Setna rocznica bitwy 13. Pułku Ułanów Wileńskich pod Janowem
25.07.2020
25 lipca 1920 roku na polach pod Janowem 13. Pułk Ułanów Wileńskich stoczył zwycięską bitwę z kawalerią bolszewicką. O tym wydarzeniu przechodniom będzie przypominał pomnik, który został w sobotę (25.07) odsłonięty w pobliżu miejsca walki. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Obchody setnej rocznicy bitwy pod Janowem rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Jerzego w Janowie, po której uczestnicy spotkali się w miejscowości Kizielany, gdzie odsłonięto pomnik upamiętniający wydarzenia z 1920 roku, w których brał udział 13. Pułk Ułanów Wileńskich.
W dniu 25 lipca pułk ruszył forsowanym marszem z Kamionki do Janowa, celem ubezpieczenia skrzydła piechoty, cofającej się z Sokółki na Białystok. Na zachód od Janowa pułk stoczył walkę z jazdą rosyjską, zadając jej poważne straty, uległ jednak przeważającym siłom nieprzyjaciela, został rozproszony i zdołał się skoncentrować dopiero w Jasienówce, niedaleko od Korycina, w granicach powiatu białostockiego.
- tak bitwę pod Janowem opisuje Walerian Bujnowki w "Monografii powiatu sokólskiego". Był to jeden z ważnych elementów wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Według historyków potyczka dała więcej czasu Polakom na lepsze przygotowanie do decydującej bitwy warszawskiej.
- Zakończyła się polskim zwycięstwem, które miało nie tylko ten wymiar militarny, ale po prostu ratowało polską niepodległość - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wzięli w niej udział m.in. okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele władz różnego szczebla, a także potomkowie ułanów walczących 100 lat temu.