Siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce będzie rozbudowana
28.11.2022
Dotychczasowa siedziba Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce jest zbyt mała i niefunkcjonalna. Staraniami wojewody podlaskiego, inspektoratu weterynarii oraz ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, w budżecie państwa zabezpieczono do tej pory ponad mln zł na pierwszy etap jej przebudowy. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa dwa lata, o czym poinformowali w poniedziałek (28.11) na konferencji prasowej m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W uroczystym przedstawieniu planu rozbudowy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce wzięli udział także: poseł Mieczysław Baszko, II wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska oraz główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
Powody rozpoczęcia inwestycji
W obecnej siedzibie PIW w Sokółce warunki lokalowe są nieodpowiednie w stosunku do liczby osób zatrudnionych w inspektoracie. W tym momencie obowiązki wykonuje 18 inspektorów i planowane jest zatrudnienie jeszcze trzech osób w związku z zagrożeniem wywołanym przez grypę ptaków (HPAI), realizowanymi programami i liczbą zadań związanych ze zwalczaniem salmonelloz drobiu.
- Służby weterynaryjne w naszym województwie powinny ulegać wzmocnieniu - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Rozbudowa siedziby sokólskiego inspektoratu ma temu służyć, już od pewnego czasu, w miarę naszych możliwości, staramy się inspektoraty modernizować. W całym regionie pracuje 350 inspektorów, którzy wykonują bardzo ważne zadania - dodał.
O inwestycji
W ramach inwestycji ma być dobudowanych pięć pomieszczeń biurowych z kilkunastoma stanowiskami pracy, zaplecze sanitarne, socjalne, sala konferencyjna. Będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opracowywany jest projekt tej rozbudowy. W budżecie wojewody podlaskiego, decyzją Ministerstwa Finansów, w przyszłym roku zabezpieczono kwotę ponad mln zł na pierwszy etap inwestycji. Rozbudowa budynku Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Sokółce potrwa dwa lata.
– Szczególne położenie powiatu sokólskiego w sąsiedztwie Białorusi stwarza zagrożenie epizootyczne – powiat sokólski jest pierwszym polskim powiatem, w którym odnotowano przypadek ASF. Bardzo ważna jest sala szkoleniowa w zmodernizowanej siedzibie Inspektoratu, w której będą mogły się odbywać szkolenia dla rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii, np. w zakresie współpracy przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt - mówił wiceminiester rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski.
Wojewoda podlaski poinformował, że w powiecie sokólskim zarejestrowanych jest ponad 100 dużych ferm drobiu, w których utrzymuje się w skali roku ok. 21 mln sztuk drobiu.