Spotkanie z podlaskimi samorządowcami na temat Tarczy Wschód
12.11.2024
O założeniach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony, czyli Tarczy Wschód, rozmawiali z samorządowcami z województwa podlaskiego przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski
Goście z całego województwa na spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek i generał Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego wyjaśniali, na czym będzie polegał proces budowy Tarczy Wschód, jaką rolę odegrają w nim samorządy i jakie szanse rozwojowe dla lokalnych firm przyniesie Program.
W spotkaniu wzięli udział także płk Marek Pietrzak reprezentujący Sztab Generalny Wojska Polskiego i NATO StratCom, Magdalena Skorupka-Kaczmarek, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON i płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP.
Na sali byli także m.in. gen. Piotr Ciapka, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. Arkadiusz Szkutnik, komendant wojewódzki Policji nadinsp. Kamil Borkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Kondrat, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym czy dyrektorka Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian.
Dialog i przepływ informacji
Rozpoczynamy czas dialogu i rozmowy o pozytywnym programie, który jest inwestycją w pokój i bezpieczeństwo
– mówił na spotkaniu z wójtami, burmistrzami i starostami wojewoda Jacek Brzozowski.
Jako wojewodzie najbardziej zależy mi na tym, aby wokół tego tematu nie było dezinformacji, a samorządowcy, jako ci najbliżsi mieszkańcom, wiedzieli dokładnie, co państwo zamierza zrobić.
Wiceminister Cezary Tomczyk zwracał się do podlaskich samorządowców:
To wy będziecie tymi, którzy będą odpowiadać mieszkańcom, dlatego chcemy Was uzbroić w wiedzę. Naszym celem jest wygrać – ale wygrać pokój, by każdy mieszkaniec czuł, że żyje w bezpiecznym państwie.
Bezpieczeństwo wspólnym celem
Jak tłumaczył wiceszef MON-u, Tarcza Wschód to projekt militarny:
Bardzo konkretne doświadczenia z Ukrainy pokazują, że rzeczy, które wydawały się już historią, jak walka przy użyciu terenu, nadal są wykorzystywane. Tarcza będzie budowana razem ze specjalistami z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. To projekt strategiczny nie tylko dla naszego państwa, ale wpisany także w strategię NATO, będzie częścią Bałtyckiej Linii Obrony, którą przygotowują Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.
Według słów wiceministra Tomczyka 10 mld złotych na realizację programu pochodzić będzie z budżetu polskiego państwa, ale prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, odpowiednie środki miałyby także pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.
Tarcza Wschód szansą na rozwój
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, podkreślał:
Tarcza Wschód to bezpieczeństwo, partnerstwo i rozwój. Program jest koniecznością, bo zagrożenia są bardzo realne. Jeżeli okażemy gotowość na te zagrożenia, to może ich nie będzie – reprezentant MON-u odwoływał się do pojęcia zastraszania, które umieszczono w nazwie programu. Tarcza to także szanse na rozwój – byśmy wykorzystali te 10 mld złotych na działania budujące odporność państwa, ale także na budowę nowych perspektyw, nowych produktów.
Wziątek odniósł się do pojawiających się pytań o wpływ Tarczy Wschód na stan zasobów przyrodniczych:
Przyroda jest naszym sojusznikiem. Dlatego zakładamy nawet naturalizację obszarów. Zwrócimy tereny przyrodzie, by naturalne utrudnienia stanowiły przeszkodę.
Szacunek dla własności i przyrody
Generał Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego, mówił o przyjętych przez twórców programu ograniczeniach:
Po pierwsze działamy w warunkach pokoju, czyli nie ma zastosowania ustawa o stanie wojennym. Po drugie jako święte traktujemy prawo własności. Po trzecie – chronimy środowisko, tylko uzupełniamy przyrodę. Po czwarte – chronimy informacje niejawne. Chcemy transparentności, ale nie możemy o wszystkim powiedzieć.
Generał przedstawił zgromadzonym na kilku ilustracjach planowaną infrastrukturę w pasie najbliższym granicy oraz założenia dotyczące obszaru do 50 km od granicy państwa. Podkreślił rolę łączności czy systemów antydronowych, a także skuteczność takich rozwiązań jak wały, rowy, wykorzystanie naturalnych bagien i gęstych lasów. Zaapelował do samorządowców o współpracę w przygotowaniu magazynów:
W każdej gminie będziemy potrzebowali hektar dobrze skomunikowanego terenu, aby na nim magazynować sprzęt. Liczymy na Państwa współpracę.
Pytania od samorządowców
Spotkanie w sali konferencyjnej zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi. Samorządowcy z województwa podlaskiego zwracali uwagę na potrzebne w regionie inwestycje w drogi, z których miałoby korzystać wojsko i dofinansowanie lokalnych szpitali. Pytali o wsparcie dla sektora turystycznego i zasady współpracy z armią m.in. w sprawie wykorzystania samorządowych gruntów.