W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami branży drzewnej

25.03.2024

Wprowadzone niedawno ograniczenia pozyskiwania drewna były głównym tematem spotkania przedstawicieli branży drzewnej z województwa podlaskiego z wojewodą Jackiem Brzozowskim oraz wicewojewodami: Ewą Kulikowską i Pawłem Krutulem.

Spotkanie z przedstawicielami branży drzewnej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wyręby przewidziane na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw - to główne powody takiej decyzji.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ograniczył pozyskiwania drewna w lasach znajdujących się w zarządzie jednostki w terminie do 30 czerwca 2024 roku. W województwie podlaskim dotyczy to Puszczy Augustowskiej i Puszczy Knyszyńskiej. Zdecydowanie sprzeciwiają się temu przedsiębiorcy z regionu.

- Sprawa dotyka 100 tys. hektarów lasu. Obecna zmiana doprowadzi do bankructwa lokalnych przedsiębiorców – przekonywała Halina Karpowicz, lider konsorcjum 15 zakładów usług leśnych na terenie Nadleśnictwa Supraśl.

Jak przekonują przedstawiciele branży drzewnej, gospodarka leśna prowadzona w sposób przemyślany wspiera ochronę przyrody.

- Lesistość po wojnie wynosiła w Polsce zaledwie 20%, a teraz przekracza już 30%. To właśnie dzięki właściwej, starannej gospodarce. Sadzimy więcej niż wycinamy - rocznie aż 25 milionów sadzonek tylko na terenie RDLP w Białymstoku – mówił Dariusz Wysocki, lider konsorcjum zakładów usług leśnych na terenie Nadleśnictwa Czarna Białostocka.

Drewno surowcem strategicznym

Przedsiębiorcy alarmują, że zmiany MKiŚ doprowadzą do bankructwa firm i wzrostu bezrobocia, zaś w dalszej perspektywie – mogą spowodować wzrost cen wyrobów z drewna, drewna opałowego czy biomasy wykorzystywanej na potrzeby lokalnych instalacji ciepłowniczych.

Szeroko rozumiany przemysł drzewny w Polsce to czterdzieści tysięcy firm, zatrudniających ponad 400 tysięcy pracowników, przede wszystkim na terenach wiejskich i w małych ośrodkach przemysłowych. Branża generuje niemal 6% PKB oraz ponad 15% wpływów z eksportu.

- Pragnę zapewnić, że stoimy za przedsiębiorcami i utrzymaniem miejsc pracy w województwie podlaskim. Dołożymy starań, żeby Państwa głos został usłyszany i żeby zostały podjęte decyzje, sprzyjające rozwojowi podlaskiego przemysłu drzewnego – zaznaczył podczas spotkania wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Pakiet dla przemysłu drzewnego

Z myślą o przedsiębiorcach ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zaproponowała „Pakiet dla przemysłu drzewnego” - szereg rekomendacji, które doprowadzą do ograniczenia eksportu nieprzetworzonego drewna poza nasz kraj oraz rozwiązania wielu strukturalnych problemów. Szczegóły są na stronie MKiŚ.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}