Suchowola: Wojewoda i wicewojewoda podlascy oddali hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszko w 39. rocznicę jego męczeńskiej śmierci
22.10.2023
W Suchowoli odbyły się w niedzielę obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej liturgii w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła - rodzinnej parafii legendarnego kapelana "Solidarności" - przewodniczył bp. Henryk Ciereszko. Na zakończenie mszy świętej wierni dokonali aktu zawierzenia przed obrazem Matki Bożej, który peregrynuje na obszarze regionu podlaskiego. Związkowcy w ten sposób przygotowują się duchowo do Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska.
Tuż przed nabożeństwem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska złożyli kwiaty przed grobem rodziców bł. ks. Jerzego Popiełuszki.Dalsza część obchodów odbyła się przed pomnikiem błogosławionego kapłana.
Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność", parafia rzymskokatolicka pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz władze miasta Suchowola.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. rodzina i przyjaciele ks. Popiełuszki oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, dr Marek Jedynak, dyrektor białostockiego oddziału IPN oraz działacze NSZZ „Solidarność" z różnych regionów z przewodniczącym podlaskiej NSZZ Józefem Mozolewskim na czele.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, nieopodal Suchowoli - 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Gdy osiągnął dojrzałość - wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności" ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk funkcjonariuszy SB w październiku 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.
Źródło: IPN