Świadczenie pielęgnacyjne na tzw. starych zasadach (do 31.12.2023 r.)
Osoby, które nabyły bądź nabędą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, do 31 grudnia 2023 r. będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenie na tzw. starych zasadach:
- nie dłużej jednak niż do końca okresu, na który prawo zostało przyznane,
- w przypadku, gdy osobie nad którą sprawują opiekę zostało wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności.
Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w tym przypadku będzie złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne w tej formie przysługuje po spełnieniu warunków określonych w art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2023 r. (konieczna jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez opiekuna osoby niepełnosprawnej).
Za osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne z budżetu państwa nadal będą opłacane są składki emerytalne, rentowe i zdrowotne.
Świadczenie pielęgnacyjne, przyznane na zasadach dotychczasowych, nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki będzie miała przyznane prawo do świadczenia wspierającego.
Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 2988 zł miesięcznie.