W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Światowego Dnia Inwalidy

12.09.2022

Działania przeciw wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami były głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku z okazji obchodów Światowego Dnia Inwalidy. O rządowym wsparciu w tej kwestii mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Światowy Dzień Inwalidy

Obchody Światowego Dnia Inwalidy odbyły się w Białostockim Ośrodku Kultury. Wzięli w nich udział członkowie Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie.

Celem spotkania było przypomnienie społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas i tylko pozytywna współpraca władz rządowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych może przynieść korzyści i pomóc w rozwiązywaniu ich problemów.

Uczestniczący w wydarzeniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podziękował za organizację przedsięwzięcia, które jest polem do wymiany doświadczeń oraz omówił krótko systemowe rozwiązania, z których mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Osoby niepełnosprawne stanowią 12,2 proc. mieszkańców naszego kraju. Wsparcie tej grupy nie ogranicza się jedynie do dużych programów. To także szereg zadań w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz warsztatów terapii zajęciowej. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć również na wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który jest nadzorowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach ministerstwa działa Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Ważnym procesem ostatnich lat jest tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obecnie w województwie podlaskim działa już centrum w Daniłowie Dużym (Gmina Łapy), a kolejne są w budowie: w Kocach-Schabach (Gmina Ciechanowiec), Stawiskach, Perlejewie i Drohiczynie.

Więcej o wsparciu osób z niepełnosprawnościami na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}