Święto 10. Pułku Ułanów Litewskich
08.05.2021
Kawalerzyści z 10. Pułku Ułanów Litewskich, jednej z najważniejszych formacji wojskowych stacjonujących w Białymstoku przed II wojną światową, w sobotę (8.05) obchodzili swoje święto. To pamiątka wielkiego sukcesu ułanów. Tego dnia w 1920 r., broniąc wschodnich granic Polski przed bolszewikami, doszli aż do Dniepru. W skromnych ze względu na pandemię uroczystościach wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Tegoroczne święto pułkowe rozpoczęło się od nabożeństwa w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Po nim uroczystości przeniosły się na teren koszar przy ul. Kawaleryjskiej, gdzie przez kilkanaście lat stacjonowali kawalerzyści. Pod tablicą upamiętniającą te czasy uczestnicy, w tym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, złożyli kwiaty, oddając hołd poległym i zmarłym ułanom. Wojewoda wraz z europosłem Krzysztofem Jurgielem wręczyli pamiątkowe medale i odznaczenia.
Formacja z tradycjami
Pierwsze pojawienie się 10. Pułku Ułanów w dziejach jazdy polskiej nastąpiło w czasie powstania listopadowego, podczas wojny polsko-rosyjskiej 1831 r. Odtworzono go później w listopadzie 1918 r. w majątku Pietkowo koło Łap. Pułk ułanów otrzymał nr 10, a później nazwę „Litewskich”, ponieważ formowali go w większości ochotnicy z terenów dawnego historycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Przed drugą wojną światową 10. Pułk Ułanów Litewskich stacjonował w koszarach przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Żołnierze pułku walczyli m.in. w Bitwie Warszawskiej i obu wojnach światowych.
8 maja, na pamiątkę obsadzenia przyczółka brzegowego na rzece Dniepr pod Rzeczycą w 1920 roku przez 2 szwadron, pułk obchodził swoje Święto Pułkowe. Z chwilą przybycia do Białegostoku w roku 1922, na mocy zwyczaju, w dzień poprzedzający święto o godz. 20 w koszarach pułku przy świetle pochodni odbywał się uroczysty capstrzyk. W dniu święta pułk w szyku konnym brał udział w mszy polowej na placu koszarowym, po której w kolumnie rozwiniętych plutonów defilował stępem, kłusem i galopem przed dowódcą. Następnie cały pułk i zaproszeni goście, a w szczególności oficerowie i podoficerowie rezerwy oraz pierwsi ochotnicy pułku, spożywali razem obiad w krytej ujeżdżalni. Po południu odbywały się zawody hippiczne, oddzielnie dla korpusu oficerskiego i podoficerskiego. Dla ułanów organizowano gry i zabawy hippiczne. Cała uroczystość kończyła się balem w kasynach oficerskim i podoficerskim.
O to, by pamięć o tej formacji nie zaginęła, troszczą się współcześni ułani - pasjonaci historii i miłośnicy konnej jazdy. Są oni zrzeszeni w stowarzyszeniach ułańskich w całym województwie. Tradycje Pułku kultywuje też 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.
Na podst. Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich