Święto Politechniki Białostockiej
02.12.2021
To kolejna - i najbardziej oficjalna - odsłona obchodów 72. rocznicy powstania Politechniki Białostockiej. W czwartek (2.12) największa uczelnia techniczna w regionie obchodziła swoje święto - podczas uroczystego posiedzenia Senatu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył odznaczenia państwowe, pracownicy otrzymali również medale Komisji Edukacji Narodowej.
– Politechnikę Białostocką tworzą ludzie – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Tworzyli jej przeszłość, budowali potencjał, czego wspaniałe dowody możemy oglądać w otwartym 1 grudnia Centrum Historii, kreują jej teraźniejszość mierząc się z codziennymi wyzwaniami i zmieniającymi się uwarunkowaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wreszcie to ludzie, to my, możemy zdecydować o przyszłości naszej Uczelni, biorąc udział w szeroko konsultowanym opracowaniu społecznie pożądanej wizji rozwoju Politechniki Białostockiej. Coroczne obchody Święta Politechniki są okazją do wyróżnienia, nagrodzenia i docenienia tych osób, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Uczelni zarówno w minionym roku, jak i pracując tutaj przez wiele lat - podkreślała rektor.
Krzyże Zasługi, które pracownikom Politechniki Białostockiej przyznał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwoju nauki, wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Złoty Krzyż Zasługi otrzymały: dr hab. Małgorzata Jolanta Dolistowska, prof. PB oraz prof. dr hab. inż. Maria Jolanta Sulewska. Brązowy Krzyż Zasługi - prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz oraz prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko.
Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania wręczała rektor PB wraz z Barbarą Buraczewską - podlaską wicekurator oświaty. Otrzymało je 42 nauczycieli. Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku wyróżnieni studenci otrzymali z rąk Adama Musiuka, zastępcy prezydenta Białegostoku.
51 pracowników Politechniki Białostockiej otrzymało Medale za Długoletnią Służbę, przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Ministra Edukacji i Nauki. To odznaczenia za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
W ciagu ostatnich dwóch lat na mocy nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł profesora otrzymało 16 pracowników Politechniki Białostockiej.
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PB rozstrzygnięto konkursy na: najlepszego studenta Politechniki Białostockiej, najlepszego doktoranta, przyznano również tytuł Złotego Absolwenta PB.
1 grudnia 1949 roku ówczesne Ministerstwo Oświaty zezwoliło Naczelnej Organizacji Technicznej na założenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. Dwa lata później szkoła ta została przemianowana na Wieczorową Szkołę Inżynierską. W 1964 roku uzyskała ona prawo do prowadzenia studiów dziennych, i zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Inżynierską. Po dziesięciu latach WSI została przekształcona w Politechnikę Białostocką. Dziś Politechnika Białostocka to nie tylko największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce. To marka i wartość, tradycja i nowoczesność. Na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej kształci się 7 104 studentów. Uczelnia zatrudnia 1400 osób.
Na podst. PB