W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Politechniki Białostockiej

01.12.2022

W czwartek (1.12) Politechnika Białostocka - największa uczelnia techniczna w regionie - obchodziła swoje święto. To uroczystość upamiętniająca powstanie uczelni, która wywodzi się z powołanej w grudniu 1949 roku Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. To także okazja, by uhonorować pracowników i studentów, których osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju Politechniki. Odznaczenia państwowe wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W wydarzeniu wzięli także udział wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

Święto Politechniki Białostockiej

Czas na podsumowanie

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej otworzyła rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk, która wspomniała osoby mające duży wkład w rozwój Uczelni, a które odeszły w 2022 roku - znakomitych naukowców, wykładowców cenionych przez studentów i pracowników. Rektor podsumowała kolejny rok w historii Politechniki, zaznaczając, że był on dobry, mimo zaskakujących i trudnych okoliczności.

- Odnieśliśmy wiele sukcesów, przede wszystkim pomyślnie przebiegła ewaluacja dyscyplin naukowych. Wciąż przybywa nam wysoko wykwalifikowanej kadry, studenci - członkowie kół naukowych - odnoszą liczne sukcesy w rywalizacji w konkursach krajowych i międzynarodowych. Po pandemii powróciliśmy do intensywnej współpracy międzynarodowej - wymieniała rektor.

Politechnika Białostocka ma także coraz większe grono partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego i jest coraz bardziej rozpoznawalna ze względu na obecność w światowych rankingach.

- To wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania, pasji i codziennej, rzetelnej pracy całej naszej wspólnoty - podsumowała prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Wyrazy uznania społeczności akademickiej i najlepsze życzenia przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego list podczas uroczystości odczytał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras:

Niezmiernie mi miło, że poszukując prawdy przez naukę, także kształcąc ludzi młodych w duchu otwartości czy współpracy, przygotowują Państwo przyszłych inżynierów do świadomego i odpowiedzialnego budowania lokalnego, ale i globalnego dobrobytu.

Docenieni za pracę

Za wkład w rozwój nauki wyróżniona w tym roku została rekordowa liczba pracowników Politechniki Białostockiej. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał prof. Dariusz Butrymowicz, Medal za Długoletnią Służbę - 60 pracowników Uczelni, którzy wyjątkowo sumiennie i wzorowo wykonywali obowiązki służbowe.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania minister edukacji i nauki nadał Medale Komisji Edukacji Narodowej 39 osobom związanym z PB. Wręczyły je Barbara Buraczewska - podlaski wicekurator oświaty oraz rektor Politechniki Białostockiej.

W ciągu ostatniego roku na mocy nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł profesora otrzymały dwie pracownice Uczelni. Rektor wręczyła także dyplomy doktora habilitowanego i promocje doktorskie.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PB rozstrzygnięto konkursy na: najlepszego studenta Politechniki Białostockiej, najlepszego doktoranta, wręczono także nagrody w konkursie im. prof. Mikołaja Busłowicza.

Ponad 70 lat historii

1 grudnia 1949 roku ówczesne Ministerstwo Oświaty zezwoliło Naczelnej Organizacji Technicznej na założenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. Dwa lata później szkoła ta została przemianowana na Wieczorową Szkołę Inżynierską. W 1964 roku uzyskała ona prawo do prowadzenia studiów dziennych, i zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Inżynierską. Po dziesięciu latach WSI została przekształcona w Politechnikę Białostocką. Dziś na sześciu wydziałach kształci się prawie 7 tysięcy studentów. Uczelnia prowadzi 28 kierunków i zatrudnia prawie 1400 osób.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}