W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce

19.08.2020

W środę (19.08) na Świętej Górze Grabarce odbyły się główne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego. To jedno z dwunastu głównych świąt prawosławnych, które zostało ustanowione na pamiątkę objawienia się Chrystusa na górze Tabor. W najważniejszej uroczystości w tym cerkiewnym sanktuarium wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce

Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Asystowali mu hierarchowie z kraju i zagranicy.

By prosić Boga, aby błogosławił pokojem, zdrowiem i duchowym i fizycznym świat, naszą ojczyznę, nasze domy i każdego z nas. To jest nasze zadanie - ludzi wiary, a z drugiej strony, jeżeli coś osiągniemy, jest to świadectwo Boże, poprzez nas, otaczającemu światu

- mówił zwierzchnik polskiej Cerkwi.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odczytał list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Od stuleci, w Święto Przemienienia Pańskiego, Święta Góra Grabarka staje się sercem prawosławia w Polsce. W tym szczególnym dniu łączę się z czcigodnymi Gospodarzami, dostojnymi Gośćmi, duchownymi i rzeszami pielgrzymów, którzy swoją tutaj obecnością dają świadectwo wiary i tożsamości. Żałując, że nie dane mi było spotkać się z Wami, przekazuję zgromadzonym zapewnienie o mojej pamięci i serdeczne słowa pozdrowień.

Kościół prawosławny był i pozostaje nieodłączną częścią naszej Ojczyzny. Tradycja duchowa wiernych tego kościoła stanowi integralną część polskiego dziedzictwa, wzbogaca je swoim wspaniałym dorobkiem. Dziś wyznawcy prawosławia są drugą pod względem liczebności wspólnotą wiernych w Polsce. Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie wspólnej drogi.

Dzisiejsze uroczystości - wielkie święto prawosławia w Polsce - to wydarzenie ważne dla naszej narodowej wspólnoty. Polska szczyci się tym, że od wieków była krajem wielu narodów i religii; krajem relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Wierzę, że ta uroczystość umocni jej uczestników, przyniesie nowe siły w codziennym życiu osobistym, zawodowym, społecznym. Ufam, że przesłanie płynące dziś ze Świętej Góry Prawosławia będzie nas łączyło i umacniało, że będzie budowało wspólne dobro i naszą piękną Ojczyznę.

- napisał Premier RP.

Wierni odwiedzali sanktuarium w Grabarce już od niedzieli. Tegoroczne pielgrzymki były jednak mniej liczne, niż w minionych latach. Wszystkie odbywały się z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, zaś w niektórych przypadkach zrezygnowano z marszu na Grabarkę.

W środowych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Góra Grabarka to dla wyznawców prawosławia w Polsce święte miejsce. Początku jego kultu sięgają 1710 r., kiedy w pobliskich Siemiatyczach wybuchła epidemia cholery. Jeden z mieszkańców doznał objawienia, iż wszyscy, którzy dotrą na wzniesienie położone na uroczysku Suminszczyzna zostaną uratowani. Jak głosi przekaz ci, którzy tak zrobili i ustawili krzyż, zaczęli zdrowieć. Od tego czasu wierni wznieśli tam tysiące krzyży w różnych intencjach. Z tego powodu często nazywana jest wzgórzem krzyży.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}