W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Wojska Polskiego

15.08.2021

Była modlitwa w intencji żołnierzy, uroczysty apel przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego oraz pokazy wojskowego sprzętu - tak w niedzielę (15.08) w Białymstoku wyglądały wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej.

Święto Wojska Polskiego

Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego mieszkańców Białegostoku zaprosili: Dowódca Garnizonu Białystok płk Paweł Adam Lachowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Główną uroczystość na placu przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziły modlitwy w intencji żołnierzy i Ojczyzny: w Domu Kultury Muzłumańskiej, prawosławnej parafii wojskowej pw. św. Wielkiego Męczennika Dymitra Sołuńskiego, kaplicy ewangelicko-augsburskiej oraz w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W nabożeństwach w cerkwi i katedrze wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ok. godz. 12.30 uczestnicy obchodów zebrali się na uroczystym apelu. Po salwie honorowej, złożeniu wieńców i kwiatów oraz zapaleniu zniczy, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i miejskich wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Wojsko jednoczy społeczeństwo polskie, nasz naród (...). Pamiętając, chcemy wyrazić swą wdzięczność tym pokoleniom naszych rodaków, którzy w 1919-1920 roku dali odpór nawale bolszewickiej. Chcemy wyrazić swą wdzięczność tworzonemu wtedy przecież wojsku polskiemu. Oprócz wymiaru narodowego, chroniliśmy coś więcej - cywilizację chrześcijańską, ogólnoeuropejską, bo przecież bolszewicy po trupie Polski niepodległej chcieli iść na Zachód

- mówił w swoim wystąpieniu wojewoda Paszkowski.

Jest w naszym narodzie siła, możliwość, aby zachować państwo polskie, aby je ochronić, rozwijać i to jest dla nas inspiracja pokolenia, które korzysta z tego dobrodziejstwa, jakim jest wolne i niepodległe państwo, aby było ono jak najbardziej nowoczesne, sprawiedliwe, gospodarne, silne

- kontynuował wojewoda podlaski.

Wojewódzkie obchody w tym roku uświetniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa, której ze względu na pandemię, nie było w ubiegłym roku. Po niej mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego oraz skosztować wojskowej grochówki.

101 lat temu, w 1920 roku miał miejsce przełom w wojnie polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska zwana też  „Cudem nad Wisłą” to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, przeprowadzone dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu. Rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą ku zachodowi. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczypospolita zachowała niepodległość i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę. Wojna z bolszewikami była dowodem na niezwykłą jedność polityczną Polaków.

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}