W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Tarcza Wschód” wzmocni bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO

28.05.2024

Narodowy program odstraszania i obrony "Tarcza Wschód” to największa operacja umacniania wschodniej granicy Polski, wschodniej flanki NATO od 1945 roku. Zakłada m.in. wzmocnienie systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia oraz przygotowanie wysuniętych baz operacyjnych. - Koszt projektu wynosi 10 mld zł i w całości zostanie sfinansowany z budżetu państwa. Będziemy jednak zabiegać o środki z UE, ponieważ polska granica jest granicą UE i NATO - mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas podczas konferencji w Białymstoku, w której wziął udział również wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

„Tarcza Wschód” wzmocni bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO

- Zapewnienie bezpieczeństwa Polkom i Polakom to w tej chwili najważniejsze zadanie władz, dlatego rząd podejmuje konkretne decyzje. Jedną z nich jest uruchomienie programu "Tarcza Wschód", który jest zaplanowany do 2028 roku. Przewiduje szerokie działania zabezpieczające militarnie obszar od województwa warmińsko-mazurskiego, czyli granicy polsko-rosyjskiej przez województwo podlaskie i granicę z Białorusią. To prawie 700 km granicy - mówił wiceminister Protas.

Program „Tarcza Wschód” wpisuje się w utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej budowanej we współpracy z państwami bałtyckimi do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Wykorzystane technologie mają na celu ochronę Rzeczypospolitej, utrudnianie przemieszczania się wojsk przeciwnika, ułatwianie poruszania się wojsk własnych, ochronę ludności i zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa tym, którzy strzegą bezpieczeństwa państwa.

Wiceminister Jacek Protas poinformował, że w ramach "Tarczy Wschód" planowane jest m.in. pogłębianie rowów melioracyjnych, wzmacnianie dróg dojazdowych oraz zwiększenie nośności mostów, a działania infrastrukturalne mają prowadzić polskie firmy, co może ożywić gospodarkę w regionach dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie, a takim jest Podlaskie.

Wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, że to kolejne działanie wspierające tereny przygraniczne i przypomniał, że wydłużył termin składania wniosków w ramach Rządowego Programu Rozwoju Północno-wschodnich Obszarów Przygranicznych na lata 2024–2030 do końca czerwca dla projektów, które mają być zrealizowane jeszcze w tym roku. Do tej pory do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 37 wniosków od 24 samorządów.

Wojewoda wyraził również solidarność z żołnierzem WZZ Podlasie, który został pchnięty nożem przez migranta w czasie pełnienia służby przy polsko-białoruskiej granicy. Została mu udzielona pomoc medyczna.

- Zapewniam żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Staży Granicznej o pełnym wsparciu polskiego rządu - podsumował wojewoda.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}