W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uhonorowanie działaczy opozycji antykomunistycznej

22.09.2022

W czwartek (22.09) w siedzibie białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Odznaczenia zostały przyznane osobom, które w latach 80. ubiegłego wieku były zaangażowane w działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce. Czterem z nich wicewojewoda podlaski Tomasz Madras przekazał także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Uhonorowanie działaczy opozycji antykomunistycznej

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Uhonorowanym odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Mirosław Bajorek, Regina Filipowicz, Michał Hintertan, ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki, Michał Kardasz, Kazimierz Łapiński, Adam Malczyk, Maciej Mnich, Witold Morgownik, Robert Mrozowski, Jerzy Muszyński, Tomasz Ostrowski, Tadeusz Roszkowski, Stefan Ruchała, Artur Smółko, Ryszard Stocki, Zdzisław Wnorowski, Szymon Zyberyng, Janusz Żabiuk oraz pośmiertnie Marian Piktel (biogramy odznaczonych).

Życiorysy osób dzisiaj odznaczonych świetnie ukazują to, czym była solidarność, czym był ruch, który narodził się latem 1980 roku. To przedstawiciele środowisk robotniczych i rolniczych. Są to również osoby duchowne i studenci. Są to więc reprezentanci wszystkich grup społecznych, które obecne były w życiu państwa komunistycznego, które nazywamy Polską Rzeczpospolitą Ludową. Państwa wkład w odzyskanie pełni niepodległości jest niezaprzeczalny. Dzisiaj warto też wspomnieć o tych, którzy zapłacili ofiarę życia po 13 grudnia 1981. Ich wkład, Państwa wkład powoduje, że Polska dzisiaj jest wolna

- mówił podczas wystąpienia zastępca prezesa IPN Karol Polejowski.

Następnie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wicewojewoda podlaski Tomasz Madras wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczeni zostali: Mirosław Bajorek, Adam Malczyk, Robert Mrozowski, Tomasz Ostrowski. Wicewojewoda pogratulował wszystkim wyróżnionym. - Uroczystość jest pewnego rodzaju hołdem, który możemy oddać bohaterom tamtych dni. Dzięki ich poświęceniu, zaangażowaniu, żyjemy dziś w wolnym i suwerennym kraju - mówił wicewojewoda.

Na uroczystości oprócz rodzin i przyjaciół odznaczonych, pracowników Oddziału IPN w Białymstoku, obecny był również m.in. senator Marek Komorowski, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Sebastian Pilarski. Odczytane zostały również listy okolicznościowe od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i sekretarza stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza. W imieniu odznaczonych głos zabrali: Robert Mrozowski i Jerzy Muszyński.

Uroczystość zwieńczył występ Elżbiety i Marcina Nadolnych.

źródło: IPN Białystok

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}