W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unijne pieniądze na opiekę nad najmłodszymi

19.06.2024

„Aktywny Maluch” 2022-2029 to program umożliwiający samorządom stworzenie żłobka lub innego miejsca dziennej opieki dla dzieci w wieku do lat 3. Wojewoda podlaski zawarł już 55 umów na dofinansowanie, dzięki czemu w podlaskich gminach powstanie 2085 nowych miejsc opieki.

Wyłożona drewnem duża sala konferencyjna, cztery kobiety za długim stołem prezydialnym. Na ścianie za nimi duży ekran z prezentacją. Na pierwszym planie publiczność skierowana ku prelegentkom.

Budżet programu w skali kraju to prawie 6,5 mld złotych pochodzących ze środków UE. Część z tych pieniędzy może trafić do podlaskich samorządów, zwłaszcza że pomimo już podpisanych umów, wciąż przeszło połowa gmin w województwie nie ma miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. Tego, jak aplikować o środki, dotyczyła konferencja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Mamy aż 69 gmin, w których nie funkcjonuje żadna instytucja opieki nad najmłodszymi, to „białe plamy” na mapie – mówiła podczas konferencji Małgorzata Masłowska, dyrektor wydziału programów rządowych i funduszy europejskich PUW. – Wnioski z takich gmin będą miały pierwszeństwo w dostępie do dofinansowania.

Dzięki środkom pochodzącym z „Aktywnego malucha” gminy mogą zapewnić działanie żłobka, klubu dziecięcego (dla maksymalnie 30 dzieci) lub instytucji dziennego opiekuna (dla maksymalnie 8 dzieci). Zadania te gminy mogą zlecić podmiotom prywatnym czy organizacjom pozarządowym, mają także możliwość nawiązania współpracy na rzecz stworzenia instytucji obsługującej więcej niż jedną gminę.

Nie jest wymagany wkład własny, a program będzie finansował każde nowo utworzone miejsce opieki przez trzy lata.

– Często mówicie Państwo, że w waszych gminach rodzi się mało dzieci – mówiła Urszula Czarnecka, zastępczyni dyrektor wydziału programów rządowych i funduszy – ale instytucje opieki są potrzebne, aby młodzi ludzie chcieli się u was osiedlać. Jestem przekonana, że jeżeli już założycie Państwo takie miejsce opieki, to po trzech latach, gdy finansowanie się zakończy, będziecie chcieli je dalej utrzymywać.

Nabór wniosków do programu trwa do końca 2025 roku bądź do wyczerpania środków. Obecna tura naboru kończy się 30 czerwca.

Więcej o programie „Aktywny Maluch” dowiedzieć się można tutaj: Aktywny Maluch 2022-2029 w pytaniach i odpowiedziach

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}