Uniwersytet Medyczny w Białymstoku obchodzi 75-lecie
03.02.2025
Wojewoda Jacek Brzozowski wziął udział w uroczystym posiedzeniu senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na którym zainaugurowano obchody 75-lecia uczelni
Białostocka uczelnia medyczna została powołana decyzją ministerialną w 1950 roku jako Akademia Lekarska, ale wkrótce została przemianowana na Akademię Medyczną. Uniwersytetem Medycznym jest od 2008 roku.
Świętowanie z najstarszymi absolwentami
W uroczystym posiedzeniu senatu UMB 3 lutego 2025 r. wzięli udział przedstawiciele władz, liczni absolwenci i członkowie społeczności akademickiej. JM Rektor prof. dr hab. Marcin Moniuszko szczególnie serdecznie witał najstarszych z absolwentów, na czele z byłym rektorem prof. Zbigniewem Puchalskim, który należał do drugiego rocznika studentów.
Po powitaniach przyszedł czas na przypomnienie historii uczelni. Zebrani zobaczyli szereg materiałów filmowych zawierających archiwalne nagrania, wspomnienia najstarszych absolwentów uczelni, ale i przedstawienie perspektywy aktualnych studentów Uniwersytetu Medycznego. Nie zabrakło także kalendarium zawierającego najważniejsze wydarzenia z 75 lat działalności wszechnicy.
Ponad siedem dekad osiągnięć
Rektor uczelni, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, w swojej przemowie podkreślał:
Nasza wielopokoleniowa społeczność to 30 tysięcy absolwentów oraz aktualnie 12 tysięcy naszych studentów i pracowników.
Profesor Moniuszko odwoływał się do dziedzictwa wypracowanego przez kilka pokoleń nauczycieli i badaczy, mówił o planach rozwojowych uczelni, ale odnosił się także do programu roku jubileuszowego – zapowiadał, że obchody 75-lecia trwać będą przez cały rok, a w październiku odbędzie się wyjątkowy zjazd absolwentów.
– Chciałbym, żebyśmy ten rok przeżyli z dumą z tego, co przez 75 lat daliśmy nie tylko temu regionowi, ale całej Polsce i światu – zakończył.
Dydaktyka i badania
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przypominała o szerokim zakresie działalności Uniwersytetu:
Macie pełne prawo być bardzo dumni ze swojej uczelni, jej historii, absolwentów – ze wszystkiego, co robili Wasi poprzednicy i co Państwo robicie. Wypracowaliście niezwykłą markę. Dziś trudno w Polsce znaleźć szpital, w którym nie byłoby lekarza po medycynie w Białymstoku. A te 75 lat to nie tylko kształcenie medyków, leczenie i dbałość o pacjentów, ale także badania. Mury, inwestycje, sprzęt – to wszystko jest ważne. Ale w medycynie najważniejszy jest człowiek. Wszystko, co robicie dla studentów, badaczy, robicie dla nas, pacjentów. Dziękuję za to myślenie o pacjencie.
Maria Mrówczyńska przeczytała list od ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcina Kulaska. Minister zwracał uwagę na innowacyjne badania naukowców z UMB, a co za tym idzie znaczący wkład uczelni w rozwój medycyny.
Wojewoda podlaski o Uniwersytecie Medycznym
Jacek Brzozowski podkreśla rolę uczelni w historii powojennego Białegostoku, wskazując zarazem, jak XX-wieczna placówka wpisała się w historyczny kontekst miejsca:
W roku 1950, kiedy powstawała uczelnia, Białystok dopiero podnosił się mozolnie z powojennych gruzów. Można stwierdzić z przekonaniem, że żadne z ówczesnych przedsięwzięć nie stanowiło równie silnego impulsu prorozwojowego dla miasta – ale i dla całego regionu. Żadna również inwestycja nie miała do odegrania tak istotnej roli w życiu Białegostoku i jego mieszkańców.
To na swój sposób symboliczne, że siedzibą uczelni stało się miejsce, w którym faktycznie rozpoczęła się cała historia miasta. A jest to również miejsce, w którym 235 lat temu Izabela Branicka założyła swoją pałacową szkołę położnych, pierwszą białostocką szkołę medyczną.
Nowoczesna uczelnia
Uniwersytet Medyczny prowadzi działalność dydaktyczną w ramach trzech wydziałów (Lekarski, Farmaceutyczny, Nauk o Zdrowiu), na 17 kierunkach, w tym realizowanych w języku angielskim. Naukowcy z Uniwersytetu prowadzą liczne projekty badawcze, także w wymiarze międzynarodowym. Wśród ogólnouczelnianych jednostek jest m.in. nowatorskie Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie.