Upamiętnienie w Białymstoku i Hodyszewie 41. rocznicy porozumień sierpniowych
31.08.2021
We wtorek (31.08), w dniu 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty przed Pomnikiem Solidarności w Białymstoku. Wojewoda wziął również udział w zorganizowanych przez Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku, uroczystościach rocznicowych w Hodyszewie.
Uroczystości związane z 41. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się w niedzielę (29.09) w Czarnej Białostockiej. W środę podlascy działacze "Solidarności" upamiętnili rocznicę w Mońkach, w Suwałkach i w Białymstoku.
W stolicy województwa wojewoda Bohdan Paszkowski, związkowcy na czele z przewodniczącym regionu Józefem Mozolewskim, wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, złożyli kwiaty przed Pomnikiem Solidarności, który znajduje się przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, oddając w ten sposób hołd tym, którzy zapoczątkowali przemiany ustrojowe w Polsce i Europie.
Mamy świadomość, że ta droga do finalnego upadku komunizmu była długa, czasami kręta, nie brakowało przypływów i odpływów fal wolnościowych, lecz "Solidarność" to rozpoczęła i kontynuowała aż do zwycięstwa. Cieszę się, że byłem świadkiem, a później uczestnikiem tych wydarzeń
- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszko, a spotkanie zakończono przy ul. Suraskiej, gdzie rok temu na elewacji budynku należącego do "Solidarności" uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę. Widnieje na niej napis: W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność, w hołdzie tym, którzy swoją pracę, siły, zdrowie i życie poświęcili wielkiej idei Solidarności - Instytut Pamięci Narodowej i Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność.
Przypominamy o tych ludziach i ich działaniach, którzy odegrali w najnowszej historii Polski i Europy znaczącą rolę. Myślę, że gdyby nie NSZZ "Solidarność", to trudno sobie wyobrazić, jaki mielibyśmy obecnie system polityczno-gospodarczy w naszym kraju
- zaznaczył Józef Mozolewski.
Uroczystości rocznicowe przygotował również Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku. W wydarzeniu zorganizowanym w świątyni Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie wzięli udział m.in. przedstawiciel marszałka województwa, działacze Klubu, związkowcy, harcerze oraz mieszkańcy.
Musimy być patriotami, dla nas Polska powinna być najważniejsza. Żyć godnie, jak nasi przodkowie. Oni wywalczyli dla nas o wolność. My musimy to kontynuować. A także uczyć tego kolejne pokolenia
- podkreślił Krzysztof Nowakowski, przewodniczący Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.
Do podpisania porozumień sierpniowych między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym doszło 31 sierpnia 1980 r. (dzień wcześniej podobną ugodę zawarto w Szczecinie). W myśl porozumienia, rozpoczęto starania o legalizację niezależnego związku zawodowego, który lata później przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.