Upamiętnienie Cywilnych Obywateli RP - Ofiar Niemieckiego i Sowieckiego Totalitaryzmu w okresie II wojny światowej
15.07.2022
Referaty historyczne, masz święta w intencji ofiar, wspólne złożenie kwiatów oraz zapalenie Światła Pamięci - w ten sposób mieszkańcy Białegostoku uczcili w piątkowy (15.07) wieczór cywili, którzy zginęli w II wojnie światowej. Po raz piąty uroczystości odbyły się w miejscu straceń w lesie Bacieczki, wziął w nich udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Stowarzyszenie Grupa Wschód, parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku, 8 Białostocka Drużyna Harcerska INVICTUS oraz Fundacja Combat Alert Białystok po raz kolejny upamiętnili rocznicę zamordowania przez Niemców w 1943 roku mieszkańców Białostocczyzny, w tym białostockiej elity: nauczycieli, urzędników, lekarzy, księży w Lesie Bacieczki.
Pierwsze egzekucje odbyły się w tym miejscu 10 lipca 1943 roku. Według różnych szacunków zginęło od co najmniej kilkuset do nawet 3 tys. osób.
Ludność cywilna była eksterminowana przez okupantów na szeroką skalę. Dotknęły ich wywózki, aresztowania, niewolnicza praca, tortury i masowe egzekucje. Ich tragiczny los uczestnicy uroczystości upamiętnili modlitwą i światłem pamięci.
Spotkanie w Bacieczkach to też tradycyjnie okazja do uczczenia pamięci mieszkańców Suwalszczyzny, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w 1945 roku w czasie Obławy Augustowskiej.
Cmentarz w miejscu straceń na Bacieczkach został utworzony po wojnie. W 1980 roku stanął w tym miejscu pomnik, ale przez długi czas to miejsce było zapomniane. Od pięciu lat mieszkańcy, parafianie, harcerze, przedstawiciele władz i pasjonaci lokalnej historii starają się przywrócić pamięć o ofiarach totalitarnych zbrodni.