We wsi Zacisze upamiętniono deportację mieszkańców na Syberię
12.06.2022
W niedzielę (12.06) odbyły się uroczystości upamiętniające deportację mieszkańców wsi Zacisze na Syberię. Uczestnicy spotkania uczcili pamięć ofiar tamtych wydarzeń składając kwiaty i zapalając znicze przed miejscowym pomnikiem. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, a także rozmów i wspomnień przy wojskowym poczęstunku. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Zabłudowie. Główne uroczystości odbyły się w kolonii Zacisze. W swoim wystąpieniu wojewoda podlaski podkreślił istotę pielęgnowania historii związanych z wywózką Polaków na Sybir. Wspomniał, że Sowieci mścili się w ten sposób za klęskę w wojnie polsko-bolszewickiej. Głos zabrał także m.in. Adam Tomanek, burmistrz Zabłudowa oraz Tadeusz Chwiedź, Prezes Związku Sybiraków.
Deportacja z lutego 1940 r. dotknęła przede wszystkim osadników wojskowych, którzy gospodarowali na ziemi nadanej im za zasługi w wojnie z bolszewikami w 1920 r. Przez władze sowieckie byli postrzegani jako ostoja polskości na Kresach, dlatego to właśnie ich społeczność stała się pierwszym celem masowych represji dokonanych na polskich obywatelach.
Szczególnym tego przykładem był los leżącej w przedwojennym województwie białostockim wsi Zacisze, założonej przez żołnierzy Legionów Polskich. Deportowano z niej wszystkich 82 mieszkańców. 17 z nich nie wróciło do swoich domów.
Dwadzieścia dwa lata temu, na pamiątkę wyżej opisanego wydarzenia, odsłonięto pomnik-obelisk. Od tamtej pory okoliczni mieszkańcy co roku spotykają się, aby oddać hołd i wspomnieć okoliczności deportacji. Tegoroczne uroczystości współorganizowali: burmistrz Zabłudowa, Związek Sybiraków - Oddział w Białymstoku oraz Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie.