Uroczysta gala XI edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”
10.12.2019
Podczas uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosław Szarek wręczył sześć Nagród Honorowych – cztery dla osób oraz jedną dla instytucji zasłużonych dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierających od lat działania IPN. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
10 grudnia 2019 r. w siedzibie białostockiego oddziału IPN odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. W uroczystości wzięli udział szanowni Laureaci i ich rodziny, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wojska, uczniowie, dotychczasowi Laureaci odznaczeni Nagrodą Honorową Świadek Historii, środowiska kultury i nauki oraz media.
Biogramy odznaczonych:
Jana Adamskiego s. Lucjana, ur. 17.04.1941 r. w Choroszczy
Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy; inicjator upamiętnienia przez mieszkańców gminy Polskiej Organizacji Wojskowej – Komendy Lokalnej Choroszcz oraz budowy pomnika ,,Szubienica”, stanowiącego miejsce pamięci martyrologii powstańców z 1863 r. Z jego inicjatywy każdego roku 22 stycznia organizowane są obchody wybuchu Powstania Styczniowego, a w dniu 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. Współorganizator odsłonięcia tablicy upamiętniającej Komendę Lokalną POW. Inicjator cyklu pt. ,,Spotkania z historią”, przybliżającego historię Choroszczy i okolicy. Dzięki jego inicjatywie: w kościele parafialnym w Choroszczy umieszczono tablicę z nazwiskami członków POW, odnowiono cmentarz wojenny z 1915 r., wybudowano pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej oraz Grób Nienarodzonego Dziecka. Odznaczony m.in.: odznaką brązową i srebrną – Wzorowy Żołnierz I i II stopnia, Zasłużony Białostocczyźnie, odznakami: Zasłużony Działacz Kultury, Medalem za Zasługi dla Turystyki, Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Józefa Moczydłowskiego s. Józefa, ur. 4.12.1926 r. w miejscowości Łopienie Szelągi
Ppor. Józef Moczydłowski, żołnierz Armii Krajowej ps. ,,Burak”, pełnił funkcję łącznika w oddziale AK Obwód Wysokie Mazowieckie. W 1953 r. jako przesłuchiwany, bierze udział w procesie ,,Huzara”. Angażuje się w upamiętnianie wydarzeń historycznych; uczestnik spotkań z młodzieżą, z którą dzieli się swoimi wspomnieniami. Członek pocztu sztandarowego AK czynnie uczestniczący w rocznicowych uroczystościach lokalnych. Z jego inicjatywy: wzniesiono pomnik ,,Huzara” w Nowych Piekutach, umieszczono na cmentarzu w Wyszonkach Kościelnych tablice upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, odnowiono cmentarz z czasów I wojny światowej w Składach Borowych. Odznaczony: odznaką pamiątkową ,,Akcja Burza”, odznaką ,,Weterana Walk o Niepodległość’’, medalem ,,Pro Patria”.
Andrzeja Janusza Ariana s. Jana, ur. 29.11.1963 r. w Węgorzewie
Nauczyciel historii, od wielu lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej; organizator warsztatów przedmiotowo-metodycznych na terenie Powiatu Giżyckiego. Dzięki jego zaangażowaniu uczniowie uczestniczą w projektach organizowanych przez IPN takich jak: ,,Kamienie Pamięci”, ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań”, ,,Zapal Światło Wolności” i wielu innych. Organizuje spotkania o tematyce historycznej dla mieszkańców Giżycka; sprowadza z poszczególnych oddziałów wystawy IPN przygotowując do nich wykłady tematyczne. Współorganizator lokalnych uroczystości patriotycznych oraz rocznicowych.
Stanisława Żochowskiego s. Kazimierz, ur. 10.06.1931 r. w Żochach Starych
Był kurierem/łącznikiem w oddziale mjr. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara” pod pseudonimem ,,Fala”. Członek Światowego Związku Żołnierzy AK. Nie ujawnił się w czasie amnestii. Wydany przez kolegę, podczas zatrzymania postrzelony. Za działalność w antykomunistycznym podziemiu wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności. Osadzony w 1954 r. m.in. we Wronkach, Barczewie i Sztumie. Więziony do 1956 r. Obecnie bierze czynny udział we wszystkich lokalnych uroczystościach patriotycznych związanych m.in. z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy uroczystościami organizowanymi w Łapach upamiętniającymi ,,Huzara”. Po wojnie członek Zrzeszenia WiN, a po 1989 r. Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Odznaczony Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956 i odznaką ,,Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”.
Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku
Organizator kolonii wakacyjnych dla dzieci i młodzieży z polskiej szkoły średniej nr 36 w Grodnie i szkoły społecznej przy Domu Polskim w Lidzie, których celem jest nauka języka polskiego oraz przekazywanie wiedzy o historii Polski. Organizator cyklicznych międzynarodowych konferencji naukowych i comiesięcznych spotkań w ramach Wszechnicy Humanistycznej, krzewiących wiedzę o historii narodu polskiego oraz upamiętniających polskie rocznice historyczne. Swoją działalność Mazurskie Towarzystwo Naukowe kieruje zarówno do ludzi młodych, jak i do starszego pokolenia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizator konkursu pamiętnikarskiego skierowanego do najstarszego pokolenia Polaków. Zebrane relacje i wspomnienia opublikowano w książce pt. ,,Wschodnie drogi i losy wojenne pokolenia Ełczan”.