W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Spotkanie z samorządowcami

03.12.2024

Kończą się prace nad ostatecznym kształtem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. To kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z samorządowcami dotyczące przyjętych w ustawie założeń, które poprowadził poseł Konrad Frysztak, przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się ustawą.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Konferencja prasowa

- Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to jeden z ważniejszych aktów prawa z punktu widzenia tego, w jaki sposób chcemy chronić nasze państwo i jego obywateli – mówił na wstępie spotkania wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. – Rozmawiamy o niej w gronie samorządowym, bo to na samorządach głównie będzie spoczywał ciężar wprowadzania tych regulacji – dodał.  

Obszar ochrony ludności i obrony cywilnej wymaga kompleksowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.

- Obecnie mamy w tym obszarze lukę prawną po tym, jak w 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny, w której zabrakło przepisów o obronie cywilnej. Po raz pierwszy także mamy zapis o tym, że szefem obrony cywilnej w Polsce będzie minister spraw wewnętrznych, co gwarantuje nam większą sprawczość – podkreślał poseł Konrad Frysztak. – Ta ustawa to również gwarancja 10 mld zł na obronę cywilną i ochronę ludności w Polsce w 2025 roku, a w skali 10 najbliższych lat 130 mld zł – dodał.

Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie.

Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych oraz organizacji pozarządowych. 

- Ustawa reguluje obowiązek samorządów i wojewody dotyczący wyznaczania miejsc schronień i schronów decyzjami administracyjnymi. Ich zarządca będzie musiał utrzymywać je w takim stanie, by dostępne były w każdym momencie. Samorządy będą musiały w sytuacji zagrożenia przygotować zapasy żywności na trzy dni – wyjaśniał poseł Konrad Frysztak.

Nowością, który wprowadza ustawa, jest także utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej.

W czwartek (5.12) posłowie będą głosować nad ustawą po tym, jak Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zaakceptowała poprawki wniesione do niej przez Senat.

- Mam nadzieję, że Pan Prezydent podpisze ją jak najszybciej, ponieważ obrona cywilna jest bardzo istotna, w szczególności w naszym województwie, które jest graniczne. Dzięki tej ustawie będziemy mieli więcej możliwości i narzędzi do działań w sytuacjach kryzysowych – mówił poseł Krzysztof Truskolaski.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}