W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V Pielgrzymka - Sympozjum pracowników pomocy społecznej

17.06.2021

W czwartek (17.06) po raz kolejny pracownicy socjalni z Suwalszczyzny spotkali się na pielgrzymce-sympozjum zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed przedstawił nowe kierunki rozwoju pomocy społecznej w Polsce, uczestnicy mogli się też zapoznać z życiorysem i przesłaniem św. Brata Alberta, który w ubiegłym roku został oficjalnie patronem pracowników pomocy społecznej. W wydarzeniu wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

V Pielgrzymka - Sympozjum pracowników pomocy społecznej

V Pielgrzymka-Sympozjum pracowników pomocy społecznej była okazją do uhonorowania osób pracujących w MOPR w Suwałkach oraz tych, które współpracują z instytucją. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz poseł Mieczysław Baszko wręczyli resortowe odznaki Primus in Agendo - łac. Pierwszy w Działaniu. Wyróżnienie przyznawane jest osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej bądź rodziny. W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odznaki przyznano m.in. za uregulowanie w Suwałkach kwestii pogrzebu dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Wykład pt. "Święty Brat Albert prekursorem pracy socjalnej w Polsce" wygłosił dr hab. Marek Rymsza - doradca Prezydenta RP ds. społecznych, adiunkt Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie dzięki inicjatywie pracowników pomocy społecznej z Suwałk papież Franciszek ogłosił św. Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce.  O nowych kierunkach rozwoju pomocy społecznej w Polsce mówił z kolei wiceminister Stanisław Szwed.

- Chcemy iść w kierunku nowej strategii dotyczącej deinstytucjonalizacji, czyli odchodzenia od dużych placówek i przechodzenia do opieki kameralnej, rodzinnej, środowiskowej. Świadczenie usług bardziej na miejscu – w domach czy rozszerzonych formułach rodzinnych domów pomocy, czyli w takim zakresie, żeby jednostki były mniejsze, dawały łatwiejszy kontakt z osobami – mówił podczas spotkania wiceminister Szwed.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w swoim wystąpieniu podkreślał, że zmiany instytucjonalne czy lepsze finansowanie są bardzo ważne, ale nie zastąpią empatii i ofiarności w pomocy bliźniemu. Podziękował wszystkim pracownikom socjalnym za zaangażowanie i trud w codziennej pracy, życzył im również jak najwięcej satysfakcji z niesienia pomocy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}