W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VIII Festiwal Kultury Tatarskiej

26.06.2021

Weekend w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej minął pod znakiem kultury tatarskiej. Były zawody łucznictwa, koncerty i pokazy kulinarne. Wydarzenie zorganizowali PMKL, Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej oraz klub AMM Archery skupiający miłośników łucznictwa konnego. Wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

VIII Festiwal Kultury Tatarskiej

Festiwal Kultury Tatarskiej w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów polskich. W weekend 26-27.06 wrócił po rocznej przerwie. W ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła na jego organizację.

W programie Festiwalu królowała przede muzyka i tańce przedstawicieli polskiego orientu pozwalające zaprezentować ich barwne ludowe stroje. Na scenie zaprezentowali się: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk i Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk, ale też m.in. Joanna Broda z Krakowa, która specjalizuje się w tańcach tureckich.

Przez dwa festiwalowe dni w skansenie można było podziwiać umiejętności kulinarne specjalistów od kuchni tatarskiej. Przysmaki takie jak: czebureki, pilaw czy pierekaczewnik stały się jedną z wizytówek społeczności tatarskiej na Podlasiu, tym co przyciąga na organizowane przez nią imprezy spore grono smakoszy.

Nie tylko miłośnicy dobrego jedzenia znaleźli w skansenie coś dla siebie w ostatni weekend czerwca. To była gratka także dla miłośników koni. Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszyły Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego, które rozpoczęły się już w piątek. W sobotę, oprócz łuczników konnych, można było zobaczyć pokazy jazdy konnej i kaskaderskiej Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, w niedzielę atrakcją był pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Pułku Reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Jaki to ma związek z ideą festiwalu? Nie byłoby polskiej tradycji ułańskiej gdyby nie Tatarzy. To właśnie na wzór tatarskiej chorągwi powstały polskie formacje, a nazwa ułani pochodzi od nazwiska tatarskiego dowódcy.

W trakcie festiwalu można było nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą, były pokazy kaligrafii arabskiej i zwiedzanie tatarskiej jurty. Na uczestników czekały też ptaki drapieżne i sowy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia.

Na podst.: Podlaskie Muzeum Kultry Ludowej

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}