W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Kopnej Górze oddano cześć uczestnikom powstania listopadowego

30.11.2021

We wtorek (30.11) na cmentarzu wojennym w Kopnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy i mieszkańcy gminy Supraśl uczcili pamięć ofiar zrywu niepodległościowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

W Kopnej Górze oddano cześć uczestnikom powstania listopadowego

Mauzoleum na Kopnej górze to miejsce pamięci narodowej, gdzie spoczywa 46 żołnierzy oddziału pułkownika Józefa Zaliwskiego walczących w powstaniu listopadowym. Polegli oni w bitwie pod Sokołdą w nocy z 6 na 7 lipca 1831 roku. Ich ciała zostały wrzucone do przydrożnego rowu. W bezimiennym grobie spoczywały przez blisko 2 stulecia. 13 września 2013 roku odbyła się tu uroczystość ostatecznego pogrzebu polskich żołnierzy.

- Dziś oddajemy cześć naszym bohaterom, którzy wystąpili w tamtym okresie - w roku 1830, 31 o wolność naszego kraju, aby mógł się on swobodnie rozwijać. Wtedy mieliśmy namiastkę państwowości po wojnach napoleońskich w postaci Królestwa Polskiego - zwycięskie mocarstwa podjęły decyzje dotyczącego tego, jak Europa będzie ukształtowana terytorialnie i jakie będą strefy wpływów. (...) Od powstania listopadowego dzieli nas prawie 200 lat. Natomiast myślę, że pamięć o powstaniu jest mocno osadzona w naszej tradycji narodowej - mówił w Kopnej Górze wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W geście pamięci wojewoda podlaski, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, harcerzy, mieszkańcy Gminy Supraśl złożyli kwiaty na Cmentarzu Powstańców.

- Nawiązując do poświęcenia powstańców listopadowych i do obchodzonego 29 listopada Dnia Podchorążego, chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom, służbom mundurowym, które w tym trudnym okresie strzegą naszych granic i bezpieczeństwa - dodał wojewoda.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się powstanie listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, ale przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku. Choć zakończyło się klęską i srogimi konsekwencjami ze strony carskiego zaborcy, pamięć o wydarzeniach sprzed 190 lat pielęgnowana jest do dziś.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}