W przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
12.12.2022
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów "zrywu solidarnościowego lat 80." oraz międzypokoleniowa uroczystość z udziałem działaczy opozycji antykomunistycznej i uczniów podlaskich szkół - w ten sposób białostocki oddział Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych uczcił w poniedziałek (12.12) 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W wydarzeniu uczestniczyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.
Tablica upamiętniająca działaczy NSZZ "Solidarność" znajduje się na budynku przy ul. Świętojańskiej, gdzie przed laty mieściła się siedziba zarządu regionu tego związku. Powstała z inicjatywy dawnych opozycjonistów niepodległościowych, skupionych w Klubie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych (WIR).
Po złożeniu kwiatów, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, odbyło się okolicznościowe spotkanie. Zaproszonych gości - działaczy opozycji antykoministycznej, osób wspierających WIR oraz uczniów z podlaskich szkół - powitała Stanisława Korolkiewicz - w przeszłości aktywna działaczka Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej i Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
- Powinniśmy edukować, wspierać, napominać i przechowywać pamięć historyczną. Ale przede wszystkim docierać do młodzieży, zwłaszcza że w szkołach podstawowych, w programie nauczania, nie było praktycznie historii najnowszej. Jeśli rodzice w domu niczego nie nauczyli, to dzieci po prostu nie wiedzą - podkreśliła.
Uroczystość w przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była okazją do wręczenia Madali Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymali je: Bernard Bujwicki, Henryk Kapuściak, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski oraz Małgorzata Wróblewska.
- Dziś chcemy spłacić dług zaciągnięty przez wszystkich Polaków wobec osób, które upomniały się u progu lat 80. o wolność naszego kraju. "Solidarność" to był ogromny ruch, który chciał przywrócić Polakom godność - kontynuuował sztafetę pokoleń walczących o niepodległość. To gorzka rocznica, bo władza komunistyczna chciała zniszczyć walczących - dziś oddajemy cześć również ofiarom 13 grudnia - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Podczas uroczystości WIR przyznał świadectwa honorowych członków organizacji - otrzymali je m.in. wojewoda podlaski (w jego imieniu dyplom odebrała wicewojewoda Bogusława Szczerbińska), senator Mariusz Gromko oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dyrektor Marek Jedynak oraz Urszula Gierasimiuk.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać opowieści o czasach stanu wojennego świadków tamtych lat - m.in. dr. Tadeusza Beszty-Borowskiego oraz części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku pod dyrekcją Heleny Mieszkuniec.