W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja z samorządowcami o Narodowym Programie Szczepień

12.01.2021

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odbył we wtorek (12.01) pierwszą z wideokonferencji z samorządowcami, by omówić szczegóły i zadania wynikające z Narodowego Programu Szczepień. - Trudno sobie wyobrazić, by akcja szczepień w całym kraju bez Państwa zaangażowania zakończyła się sukcesem - mówił do uczestników spotkania wojewoda.

Wideokonferencja z samorządowcami o Narodowym Programie Szczepień

15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Program ten jest kolejną fazą walki z pandemią koronawirusa, a jego głównym celem jest zaplanowanie działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski, a w konsekwencji powrót do normalności. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

- W tej chwili akcja szczepienia jest realizowana w szpitalach węzłowych i ogranicza się tylko do osób z grupy 0, czyli m.in. pracowników szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych. Przed nami szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej, które rozpoczną się 18 stycznia i bardzo ważne zadanie - rozpoczęcie szczepień seniorów - mówił podczas wtorkowej wideokonferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Państwo będziecie zaangażowani w transport osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, szczególnie chodzi o osoby niepełnosprawne - zwrócił się do samorządowców wojewoda.

Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich - 65 zł, a stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł. Rząd zwróci samorządom 80% stawki przy organizacji tego przewozu. Przy transporcie osób do punktów szczepień gminy mogą korzystać z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wojewoda zwrócił się również z prośbą do samorządowców o utworzenie w każdej gminie infolinii, pod numerem której mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje dotyczące transportu do punktu szczepień.

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia

W grupie „I” Narodowego Programu Szczepień uwzględnione zostały osoby najbardziej narażone na negatywne działanie koronawirusa, czyli seniorzy.  Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia dla osób powyżej 70. roku życia.

Od 25 stycznia seniorzy powyżej 70. roku życia będą mieli możliwość zaszczepienia się w ponad 6 tys. punktów na terenie całego kraju. Wykaz placówek zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego dostępny jest tutaj.

Szczegółowe informacje na temat Narodowego Programu Szczepień oraz jego treść dostępne są na tej stronie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}