W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19, w regionie powstanie szpital tymczasowy

27.10.2020

Nowa strategia rządu w walce z epidemią koronawirusa zakłada utworzenie szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W Podlaskiem, zgodnie z wnioskiem wojewody podlaskiego, szpital powstanie w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się także dzięki przyspieszonej budowie nowego obiektu przy oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Hala sportowa UMB, w której powstanie szpital tymczasowy

- Wniosek o utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia – poinformował we wtorek (27.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Minister Adam Niedzielski wydał polecenia dwóm przedsiębiorstwom. Jedno z nich będzie realizowało budowę szpitala tymczasowego przy ul. Wołodyjowskiego (hala sportowa UMB), drugie będzie zaangażowane w budowę obiektu – nowego bloku, który powstaje przy ul. Żurawiej, przy oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – dodał wojewoda.

Prace przy ul. Żurawiej są już zaawansowane. Wykonawca będzie pracował nad jak najszybszym wykończeniem dwóch pięter, aby mogły być przeznaczone dla pacjentów z COVID-19, jeśli zajdzie taka konieczność. Obiekt jest skomunikowany z pozostałą częścią oddziału zakaźnego.

- Jeśli chodzi o halę sportową UMB, gdzie powstanie szpital tymczasowy, w tej chwili jesteśmy na etapie, by ten budynek niezwłocznie został przekazany wykonawcy. Chcemy, aby do końca listopada obie inwestycje były zrealizowane – informuje wojewoda podlaski.

Dzięki temu baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się o 160 miejsc. Budowa szpitali tymczasowych będzie finansowana ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568), na zasadach określonych w ustawie.

- Musimy  jednocześnie pamiętać o równowadze – zapewniania świadczeń dla pacjentów z koronawirusem, ale i dla tych, którzy cierpią na inne schorzenia – oni też muszą mieć dostęp do wykwalifikowanej opieki medycznej – podsumował wojewoda.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}