"Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" - otwarcie wystawy w Grajewie
10.09.2021
Grajewo to czwarty przystanek na trasie mobilnej wystawy "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej", która powstała w ramach projektu realizowanego przez Wojewodę Podlaskiego we współpracy z Województwem Podlaskim i Muzeum Podlaskim w Białymstoku. - Chcemy wszystkich zapoznać z procesem odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj, szczególnie z wydarzeniami, które rozegrały się na terenie naszego regionu - mówił w piątek (10.09) podczas otwarcia wystawy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” składa się z 16 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego. Ma charakter wędrowny - odwiedzi każdy powiat regionu.
- Niepodległość zapoczątkowana 11 listopada 1918 roku przybywała stopniowo do różnych miejsc naszego województwa. W Grajewie, dzięki bardzo silnej Polskiej Organizacji Wojskowej i środowiskom patriotycznym, dążenia niepodległościowe wybuchły w tym samym czasie. Niemcy jednak nie chcieli oddać miasta ze względu na przebiegającą tędy linię kolejową, która służyła do ewakuacji i mieszkańcy na wolność musieli jeszcze poczekać - mówił podczas otwarcia wystawy w Grajewie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wystawa została zlokalizowana na terenie między siedzibą starostwa powiatowego i urzędu miasta.
- Chciałbym, żeby młodzież i wszyscy mieszkańcy, którzy będą odwiedzali oba urzędy, skorzystali z lekcji historii i zapoznali się z wystawą - mówił starosta grajewski Waldemar Remfeld.
- Warto te wszystkie plansze przestudiować, bo choć są to skrótowe informacje - to bardzo dobry przewodnik, który ukazuje, że w historii nic się nie dokonuje nagle, jednego dnia, w jednej chwili. Po 11 listopada 1918 roku były jeszcze trzy powstania śląskie, wojna polsko-bolszewicka czy powstanie sejneńskie, aż Polska utrwaliła swoją niepodległość - powiedział poseł Jarosław Zieliński.
W otwarciu wystawy w Grajewie wzięli również udział poseł Kazimierz Gwiazdowski oraz burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski. Wojewoda podlaski przypomniał o konkursie organizowanym przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, który towarzyszy wystawie. Polega on na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.
Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022. Za jego stronę merytoryczną odpowiadali pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku: Krzysztof Kossakowski, Paweł Okołot i Piotr Niziołek.