W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiwat Akademia! Uniwersytet w Białymstoku uroczyście rozpoczął nowy rok

10.10.2022

Trzykrotnym uderzeniem berła rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski oficjalnie rozpoczął rok akademicki 2022/2023. Była to już 26. inauguracja na największej podlaskiej uczelni. – Na nowy rok patrzymy z optymizmem. Staramy się, by uniwersytet rósł w siłę, staramy się, żeby przybywało nam i studentów, i pracowników, i inwestycji – mówił w trakcie uroczystości rektor. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przekazał akademickiej społeczności życzenia powodzenia i sukcesów.

Wiwat Akademia! Uniwersytet w Białymstoku uroczyście rozpoczął nowy rok

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB. Wzięli w niej udział przedstawiciele studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz innych podlaskich uczelni.

Inauguracja była okazją do podsumowań i przedstawienia planów na najbliższy rok. 

- Zaczynamy 26. rok działalności, za nami 25 lat. I jak to ktoś znany powiedział: po 25. roku życia to już każdy pracuje na swój wyraz twarzy. Po 25 latach (to się nawet dobrze składa, bo to jest okres, kiedy kończy się studia) musimy naszą pozycję utrwalać i stawać się bardziej dorośli - i w polskiej nauce, polskim systemie szkolnictwa wyższego coraz bardziej znaczący – mówił w trakcie uroczystości prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypomniał, że w tym roku uczelnia rozpoczyna dwie duże inwestycje: budowę siedziby Filii UwB w Wilnie oraz budynku wydziałów humanistycznych w kampusie.

Uniwersytet w Białymstoku to ponad 8,5 tysiąca studentów - razem z doktorantami i uczestnikami studiów podyplomowych - i ponad 1200 pracowników. Przedstawiciele studentów I roku złożyli ślubowanie w trakcie inauguracji, odbyło się także symboliczne pasowanie berłem. Listy skierowane do społeczności akademickiej od premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

List PMM1

List PMM2

W trakcie uroczystości nie zabrakło wyróżnień i odznaczeń. „Medal Uniwersytetu w Białymstoku” odebrali dr hab. Oleg Łatyszonek, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Wojciech Orłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Z kolei tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu” przyznano:  dr. hab. Jerzemu Bielukowi, prof. UwB z Wydziału Prawa, dr hab. Alinie Teresie Dubis, prof. UwB z Wydziału Chemii, dr. hab. Jerzemu Grabowieckiemu, prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów, prof. dr hab. Mirosławie Kupryjanowicz z Wydziału Biologii, Janowi Mieczysławowi Snopce, prof. UwB z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz dr. hab. Tadeuszowi Truskolaskiemu, prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów.

Największa uczelnia w województwie podlaskim

Uniwersytet w Białymstoku to największa uczelnia w północno-wschodniej Polsce. Kształci aktualnie ok. 8,6 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. W tym gronie jest blisko 3,5 tys. nowo przyjętych żaków. Kolejny etap edukacji na stacjonarnych studiach I stopnia, II stopnia oraz jednolitych magisterskich rozpoczęły 2722 osoby. Na studiach niestacjonarnych – 736.

UwB zatrudnia niemal 1300 pracowników. Większość - 773 osoby – to nauczyciele akademiccy (w tym 74 profesorów, 191 doktorów habilitowanych, 372 doktorów, 136 magistrów).

Uniwersytet w Białymstoku utworzony został w 1997 roku jako trzynasty uniwersytet w Polsce. Wcześniej, przez blisko 30 lat, w Białymstoku działała Filia Uniwersytetu Warszawskiego.

Poniedziałkową uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt. „Norma językowa w społeczeństwie sieci”, który wygłosiła dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. ucz. Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. 

źródło: UwB

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}