Wizyta europarlamentarzystów na przejściu granicznym w Połowcach
29.11.2024
Dyskutowali o współpracy służb zabezpieczających granicę polsko-białoruską, zarządzaniu migracją i unijnym wsparciu regionów przygranicznych. Europarlamentarzyści z Hiszpanii, Rumunii, Francji i Polski złożyli wizytę na przejściu granicznym w Połowcach (gm. Czeremcha). Wziął w niej udział także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Na spotkaniu w Połowcach obecni byli europosłowie Europejskiej Partii Ludowej: Marta Wcisło, Jacek Protas i Andrzej Halicki, Dolors Montserrat (Hiszpania), Francois-Xavier Bellamy (Francja) oraz Siegfried Muresan (Rumunia). Obecną sytuację na granicy przedstawił im komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. bryg. Sławomir Klekotka.
Od początku 2024 roku na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy POSG odnotowano ponad 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Polski rząd wprowadza rozwiązania, które mają ograniczyć zjawisko - to m.in. modernizacja zapory granicznej i utworzenie bariery elektronicznej czy zacieśnienie współpracy służb: Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego.
Sytuacja na granicy rzutuje na życie społeczne i gospodarcze we wschodniej części województwa podlaskiego, o czym mówił w Połowcach wojewoda podlaski.
- Kryzys na granicy doprowadził do osłabienia ruchu turystycznego. Mimo że służby gwarantują nam tu bezpieczeństwo, odwiedzających jest mniej. Drugi aspekt to brak możliwości handlu z Białorusią, zamknięte przejścia drogowe, co stanowi problem dla wielu podlaskich przedsiębiorców - podkreślał wojewoda.
Jak mówili europarlamentarzyści, w unijnym budżecie na 2025 rok, po raz pierwszy w historii, mają być uwzględnione fundusze na wsparcie umocnienia granicy wschodniej. To jednak nie wszystko - europosłowie planują podjąć działania, aby Komisja Europejska utworzyła nowy Fundusz Ochrony i Rozwoju. Jego głównymi beneficjentami miałyby być takie kraje jak Polska, Rumunia czy kraje bałtyckie.
Jednym z filarów mają być programy pomocowe dla przedsiębiorców, którzy szczególnie odczuli skutki sytuacji za wschodnią granicą.
- Naszemu regionowi zależy na tym wsparciu, dlatego apeluję, aby europosłowie mówili na unijnym forum o tym jak najwięcej. Warto także podkreślać wysiłki, jakie polski rząd podejmuje w celu zapewnienia nam wszystkim bezpieczeństwa. Im mniej fake newsów i dezinformacji, tym lepiej dla nas - mówił wojewoda.