Wizyta ministra spraw wewnętrznych i administracji w Białymstoku
13.01.2025
Minister Tomasz Siemoniak złożył wizytę w stolicy województwa podlaskiego. Rozmawiał o bezpieczeństwie z przedstawicielami służb mundurowych, uczestniczył w przekazaniu nowych radiowozów białostockiej policji, a także odwiedził nową gminę Grabówka pod Białymstokiem
Wizyta rozpoczęła się od rozmowy o bezpieczeństwie i współpracy w województwie podlaskim, na spotkaniu z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim, marszałkiem Łukaszem Prokorymem i posłem Krzysztofem Truskolaskim w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Nowe pojazdy podlaskiej policji
Później szef resortu udał się na oficjalne przekazanie podlaskiej policji 61 pojazdów za łączną kwotę blisko 15 mln złotych. To m.in. furgony, samochody terenowe typu pick-up, quady i samochód ciężarowy, które dołączyły do ponad 700 pojazdów, jakie na koniec 2024 roku były na stanie tutejszego garnizonu.
Jak podkreślał minister Siemoniak, 2024 rok był rekordowym pod względem zakupu pojazdów dla policji – kupiono ich dwa razy więcej niż rok wcześniej.
To ważne województwo, strategiczne dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Tutejsze służby zostają dziś bardzo wzmocnione, to skokowa zmiana, która będzie odczuwalna i przez funkcjonariuszy, i przez obywateli. Dziękuję komendantowi głównemu za sprawną organizację zakupów
– mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.
Dziś na podlaskiej policji spoczywa ciężar, by być gotowym do działania w każdym miejscu, zwłaszcza na granicy. Nowe samochody terenowe, specjalistyczne pojazdy, quady przysporzą skuteczności w działaniu. To wyraz determinacji MSWiA, by podległe służby były jak najlepiej wyposażone
– dodawał minister Siemoniak.
Wojewoda Jacek Brzozowski podkreślał ważną rolę podlaskiej policji także w wymiarze krajowym:
Podlaski garnizon się rozwija, ma już ponad 3 tysiące funkcjonariuszek i funkcjonariuszy i realizuje ważne zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom i mieszkankom województwa podlaskiego, ale także pracując na granicy.
Nowe pojazdy będą służyły temu, by w jeszcze lepszym stopniu zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Dziękuję panu ministrowi za przychylność i częste wizyty – to gesty doceniane przez mieszkańców Podlaskiego
– podkreślał wojewoda.
Garnizon podlaski 1 stycznia 2025 r. liczył 3281 etatów policyjnych (w tym 269 wakatów). Według danych z końca 2024 roku na terenie województwa pełniło łącznie służbę 348 pojazdów oznakowanych i 365 pojazdów nieoznakowanych (łącznie 713).
Przedstawiciele służb na odprawie z ministrem
Po południu minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się z przedstawicielami podlaskich garnizonów służb mundurowych. W odprawie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z wojewódzkimi komendantami służb uczestniczyli wojewoda Jacek Brzozowski, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan i zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak.
Po rozmowie minister Siemoniak tłumaczył na konferencji prasowej, że razem z komendantami głównymi odwiedzają po kolei wszystkie województwa, by omawiać kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Województwo podlaskie jest szczególne ze względu na granicę i agresję hybrydową. Dziś także sprawy granicy polsko-białoruskiej były jednym z głównych tematów. Rozpoczęliśmy 1 stycznia prezydencję w Unii, w obszarze wewnętrznym mamy trzy priorytety: walka z nielegalną migracją, ochrona ludności i walka z międzynarodową przestępczością. Z tymi zagrożeniami mierzymy się w województwie podlaskim
– mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.
Nowe zagrożenia nie uchylają starych, dlatego rozmawialiśmy także o walce z przestępczością, o sytuacji kadrowej i inwestycyjnej poszczególnych służb. W sytuacji zagrożenia konsolidacja służb, wymiana informacji i współdziałanie są bardzo ważne. Stąd majowe decyzje, by utworzyć wspólne centrum dowodzenia i zespół działający w Warszawie na poziomie dwóch ministerstw – to wszystko przynosi rezultaty
– dodawał Tomasz Siemoniak.
Minister docenił pracę Jacka Brzozowskiego:
Podkreślam bardzo dobre działania wojewody podlaskiego. To jedno z najtrudniejszych województw do bycia wojewodą, ale poziom współpracy i zaangażowania oceniam bardzo wysoko.
Nowa gmina, nowy urząd
Kolejnym punktem w planie dnia była wizyta w nowo powstałej gminie Grabówka. W spotkaniu w Urzędzie Gminy wzięli udział pełniącą obowiązki wójta Ewa Bończak-Kucharczyk i jej współpracownicy oraz mieszkańcy gminy, spośród których wielu ma za sobą nawet 20 lat działań na rzecz utworzenia tej jednostki samorządowej.
Mieszkańcy zasługiwali na to, żeby zyskać swoją gminę. Proszę pana wojewodę o codzienne wsparcie, a ze swojej strony zapewniam, że będę zawsze o Was pamiętał
– mówił minister i zwracał się do mieszkańców:
Serdecznie dziękuję za Państwa zaangażowanie i wieloletnią walkę o słuszną sprawę. Piszecie Państwo historię i na stulecie gminy na pewno będziecie wspominani. Może nawet będziecie mieli tu swoją ulicę?
Wojewoda Jacek Brzozowski wspominał rok działań na rzecz powołania gminy, jakie podejmował od początku pełnienia urzędu, i podkreślał:
Mamy tu przykład tego, co nazywamy sprawczością w polityce. To jest najpiękniejsze w tej historii, że mieliśmy do czynienia z pasją społeczności lokalnej, która chce działać, i sprawczością rządu, który doprowadził rzecz do końca.