Wkrótce szczepienia przeciw COVID-19 w miejscach pracy
26.04.2021
4 maja ruszy rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Na razie rząd nie wskazuje dokładnej daty pierwszych szczepień w tych placówkach z uwagi na kolejne zmiany w dostawach. Producenci dostarczą do Polski o 1 mln 100 tys. szczepionek mniej niż wstępnie deklarowali. Mimo perturbacji, udaje się przyspieszać Narodowy Program Szczepień, choć opóźnienia w dostawach będą miały wpływ na cały proces szczepień.
– Przekroczyliśmy 10 mln 300 tys. wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. To efekt przyspieszania naszego programu. Nasze działania są jednak uzależnione od dostaw szczepionek – informował w poniedziałek (26.04) pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Rząd wdraża kolejne rozwiązania przyspieszające Narodowy Program Szczepień.
Szczepienia w zakładach pracy
4 maja rozpocznie się rejestracja na szczepienie w zakładach pracy. Będzie to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Zakład pracy może zgłosić:
- pracowników zakładów pracy,
- członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
- osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
- studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),
- członków rodzin tych osób.
Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Szczepienia będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
– Z uwagi na problemy z dostawami, nie chcemy teraz wskazywać konkretnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy – powiedział Michał Dworczyk. – Ruszamy z rejestracją już na początku maja. Chcemy mieć gotowy system i sprawnie ruszyć z całym procesem szczepień w zakładach pracy, gdy tylko ustabilizuje się sytuacja z dostawami – wyjaśnił szef KPRM.
Konsekwencje mniejszych dostaw
O 1 mln 100 tys. mniej dawek szczepionek przeciw Covid-19 trafi do Polski. Niestety po raz kolejny producenci nie wywiązują się z obietnic i przekazują nam mniejsze ilości preparatu w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Mniejsze dostawy odbiją się na realizacji Narodowego Programu Szczepień, choć rząd stara się aby konsekwencje nie były dotkliwe. – Zmniejszone dostawy będą miały wpływ na – mam nadzieję – nieduże opóźnienia w uruchamianiu kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych. Prosimy samorządowców, którzy niecierpliwą się, o zrozumienie dla obecnej sytuacji oraz elastyczne podejście – powiedział Michał Dworczyk.
Rząd rozbudowuje mapy punktów szczepień. Do już istniejących 6,5 tys. punktów dodaje kolejne. Aktualnie mamy już ponad 7 tys. miejsc, w których podawane preparaty chroniące przed Covid-19. Nowe punkty będą otwierane w miejscowościach, w których dostępność terminów jest mniejsza niż np. w Warszawie.
Mimo problemów szczepimy się szybciej – tygodniowo o 200 tys. więcej
Zapowiadane przez rząd pod koniec marca przyspieszenie programu szczepień staje się faktem. Już teraz szczepimy o ok. 200 tys. osób więcej tygodniowo. W ubiegłym tygodniu szczepionkę przyjęło ok. 1 mln 400 tys. osób. W tym – liczba wykonanych zastrzyków ma przekroczyć 1 mln 600 tys. Zagęszcza się też mapa punktów szczepień i pojawiają się nowe formy – miejsca przyjmowania preparatu.
Zapisz się na szczepienie! Rejestracja bez problemów
26 kwietnia ruszyły zapisy na sczepienie dla osób urodzonych w 1974 i 1975 roku. W kolejnych dniach rejestracja będzie przebiegać zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem:
- 27 kwietnia – roczniki 1976-1977,
- 28 kwietnia – roczniki 1978-1979,
- 29 kwietnia – roczniki 1980-1981,
- 30 kwietnia – roczniki 1982-1983,
- 1 maja – roczniki 1984-1985,
- 3 maja – roczniki 1986-1987,
- 4 maja – roczniki 1988-1989,
- 5 maja – roczniki 1990-1991,
- 6 maja – roczniki 1992-1993,
- 7 maja – roczniki 1994-1996,
- 8 maja – roczniki 1997-1999,
- 9 maja – roczniki 2000-2003.
– System działa bez zakłóceń. Zachęcamy wszystkich do rejestracji – mówił Michał Dworczyk. – My będziemy z programem cały czas przyspieszać w miarę dostępności szczepionek. Zaangażowanie w cały proces punktów szczepień, pielęgniarek, ratowników, lekarzy jest olbrzymie. Za to wszystkim dziękuję – dodał pełnomocnik rządu ds. szczepień.
28 kwietnia odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku na gov.pl/szczepimysie. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowały między styczniem a marcem tego roku.