W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski na Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Bezpieczeństwa Granic

24.10.2024

Jacek Brzozowski był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego wojewodów w ramach XXVI Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Bezpieczeństwa Granic InSec 2024 w Warszawie

Jacek Brzozowski na XXVI Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Bezpieczeństwa Granic InSec 2024 w Warszawie

Konferencję, która odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, otworzył minister Tomasz Siemoniak:

Żyjemy w czasach, w których kwestie związane z granicą są absolutnie na pierwszym planie. Sprawa ochrony granic, a w szczególności ochrony przed niekontrolowaną migracją, będzie przez najbliższe dziesięciolecia jednym z priorytetowych tematów. Bez wątpienia opinia publiczna, eksperci, rządy będą się nim interesowały

– mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Sprawa granicy polsko-białoruskiej angażuje ogromne środki finansowe, a także zasoby kadrowe. Wyciągnęliśmy bardzo wiele wniosków – stąd policyjna taktyka działania na granicy. Polska Policja szkoli żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wprowadziliśmy zmiany legislacyjne, by możliwa była służba kontraktowa

– dodał minister Siemoniak.

O ochronie granic w różnych aspektach

W programie wydarzenia znalazły się sesje na takie tematy jak: nowa strategia funkcjonowania służb w obliczu zagrożeń hybrydowych, Narodowy Program Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód” czy modernizacja służb odpowiedzialnych za ochronę granic.

Dyskutanci omawiali kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wspólne działania służb w rejonach przygranicznych, współpracę Straży Granicznej i Agencji FRONTEX, różne aspekty zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej, a także kwestie dotyczące infrastruktury i nowoczesnych technologii.

Perspektywa wojewódów

W debacie wojewodów udział wzięli obok wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego wojewodowie: warmińsko-mazurski – Radosław Król, lubelski – Krzysztof Komorowski i podkarpacki – Teresa Kubas-Hul.

Wojewoda Jacek Brzozowski pytany był o działania na rzecz ograniczenia presji migracyjnej na granicy przebiegającej przez Podlaskie:

„Pierwszy etap to modernizacja zapory, która ma spowodować ograniczenie nielegalnej migracji. Nie ma wątpliwości co do tego, że na świecie nie ma w 100% szczelnych granic, więc chodzi o to, by w miejscach, gdzie migracji nie da się całkiem wyeliminować, wydłużyć czas, by służby były w stanie interweniować. Drugi etap zrealizowany został w czerwcu – było to utworzenie strefy buforowej na terenie powiatu hajnowskiego. Liczby pokazują, że dzięki niej były miesiące, kiedy spadek liczby nielegalnych przekroczeń granicy był na poziomie nawet 70%. Widać wyraźnie, że strefa umożliwiła pracę służbom i ograniczyła migrację” – mówił Jacek Brzozowski.

Jak się sprawdziła strefa buforowa

Nie zabrakło pytań o organizację strefy buforowej czy przekaz medialny dotyczący jej powołania:

„200 razy o możliwość wejścia do strefy buforowej zwracały się NGO-sy i media. Lokalny komendant straży granicznej generał Klekotka odpowiada za wydawanie takich pozwoleń. Było tylko 35 odmów. To pokazuje, że nie jest tak, że strefa buforowa odprowadziła do zamknięcia strefy, że nie ma nad nią kontroli” – zapewniał wojewoda podlaski.

„Szereg rozmów i konsultacji społecznych, które przeprowadziłem na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji przed wprowadzeniem strefy buforowej, pokazywał, jak ona jest ważna zwłaszcza w momencie, gdy architektura strefy była wynegocjowana ze społecznością lokalną.”

Przekaz o bezpiecznym i wartym odwiedzenia Podlasiu

„Duża część nieprawdziwych informacji, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, i które były na rękę naszym wrogom, to przekaz, że województwo podlaskie nie jest bezpieczne. To nieprawda, to bardzo bezpieczny region naszego kraju. Podejmowany był cały szereg działań, skoordynowanych między ministerstwami, które miały za cel pokazać, jak było naprawdę, walczyć z dezinformacją” – opowiadał Jacek Brzozowski.

„To były projekty prowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czy Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jako wojewoda także wpisałem się w te działania, na przykład w mediach. Pokazywaliśmy różnorodność województwa podlaskiego, to przepiękne regiony, które przez ostanie miesiące pokazywaliśmy opinii publicznej i mam nadzieję, że to w pozytywny sposób wpłynęło na to, że turyści przyjeżdżali, przyjeżdżają i będą przyjeżdżać do województwa podlaskiego”.

Podkarpacie jako punkt węzłowy pomocy dla Ukrainy

O sytuacji w swoich województwach opowiadali także pozostali uczestnicy panelu. Wojewoda Teresa Kubas-Hul tak mówiła o bezpieczeństwie na Podkarpaciu:

„Ponad 230 km granicy w województwie podkarpackim to granica z Ukrainą, a ponad 140 km – ze Słowacją. Ruch na przejściach granicznych odbywa się płynnie, niebawem otworzymy nowe – w Malhowicach-Niżankowicach. Województwo podkarpackie jest recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy, przez nasze przejścia graniczne od czasu wybuchu wojny przeszło ponad 24 mln uchodźców. Chociaż pierwsza fala migracji za nami, nadal jesteśmy hubem pomocowym. Np. przez port w Jasionce przechodzi transport militarny, nie ma dnia bez wizyty dyplomatów, którzy przez nasze lotnisko starają się dotrzeć do Ukrainy” – mówiła wojewoda podkarpacka.

„Na terenie naszego województwa stacjonują wojska NATO, wojska amerykańskie z rakietami Patriot. Jesteśmy jednym z najlepiej chronionych województw” – podkreślała Teresa Kubas-Hul.

Konferencji towarzyszyła wystawa sprzętu i technologii wykorzystywanych w ochronie granic.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}