W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski na spotkaniu z ambasador Węgier oraz szefem Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

27.10.2022

Rozmowy o polsko-węgierskiej współpracy oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą solidarność mieszkańców Białostocczyzny z narodem węgierskim w 1956 roku – tak przebiegło czwartkowe spotkanie wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego z ambasador Węgier w Polsce – Orsolya Zsuzsanna Kovásc oraz przewodniczącym podlaskiej „Solidarności” Józefem Mozolewskim.

Wojewoda podlaski na spotkaniu z ambasador Węgier oraz szefem Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

To już pięć lat od odsłonięcia tablicy na budynku dawnego Archiwum Państwowego przy Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku, która upamiętnia zryw narodu węgierskiego w 1956 r. – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.  Jak zaznaczył, mieszkańcy naszego regionu brali czynny udział w akcjach Solidarnościowych, gromadzili krew, gotówkę i wysyłali je, by wspomóc węgierskich powstańców. Rok 1956 był w Polsce i na Węgrzech okresem zrzucania okowów stalinizmu i wspólnego ożywienia wolnościowego. Na Węgrzech zakończyło się to interwencją sowiecką, ofiarami oraz wielką skalą represji i emigracji – przypomniał wojewoda podlaski. Jednocześnie dodał, że Polskę i Węgry łączy wspólna historia oraz postać generała Józefa Bema zasłużonego dla niepodległości obydwu krajów. – To właśnie wokół pomnika gen. Bema, bohatera wolności, gromadzili się węgierscy powstańcy – mówił wojewoda podlaski.

Organizatorami czwartkowego spotkania byli Józef Mozolewski, przewodniczący Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Białymstoku oraz ambasada Węgier w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyła również sekretarz ambasady Węgier Mónika Sarolta Molnár.

Tablica na budynku przy Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku, w którym dziś mieści się Galeria Twórczości Slendzińskich, została odsłonięta w 2017 r. Napis po polsku i węgiersku głosi, że to „dowód wdzięczności dla mieszkańców Białostocczyzny za solidarność, przyjaźń i wsparcie Węgrów w walce o wolność w 1956 roku”.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}