Wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę kolejnego odcinka gazociągu Litwa-Polska
05.09.2019
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w czwartek pierwsze pozwolenie na budowę południowego odcinka gazociągu Polska-Litwa. Ponadto w obecności dziennikarzy podpisał zezwolenie na dokończenie skrzyżowania u zbiegu Trasy Niepodległości, Alei Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych.
Budowa południowego odcinka gazociągu Polska-Litwa
„Gazociąg Polska-Litwa jest inwestycją o charakterze strategicznym, ważną dla rozwoju województwa podlaskiego. To kapitał regionu, który poprawi dostęp do gazu dla mieszkańców Podlasia” – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jak dodał, aby z gazu mogli w przyszłości korzystać mieszkańcy, konieczne będą inwestycje towarzyszące (odpowiednie stacje zmniejszające ciśnienie gazu), które to umożliwią.
Wojewoda podlaski podkreślił, że z inwestycji skorzystają gminy leżące na trasie gazociągu, bo będą miały wpływy z podatków z tego tytułu.
Gazociąg będzie biegł przez województwa mazowieckie, fragment warmińsko-mazurskiego i przez kilkanaście zachodnich i północnych powiatów województwa podlaskiego.
Cała inwestycja ma łączyć tłocznię gazu Hołowczyce (Mazowieckie, na styku z woj. podlaskim i mazowieckim) z projektowanym gazociągiem Rembelszczyzna (Mazowieckie) – granica RP i Litwy. W Hołowczycach gazociąg Polska Litwa ma być spięty z gazociągiem jamalskim.
W Podlaskiem gazociąg będzie miał długość ok. 280 km w dwóch fragmentach: północnym i południowym. Północny zaczyna się w rejonie Kolna i biegnie wzdłuż północno-zachodniej granicy województwa do granicy z Litwą.
Wydane przez wojewodę podlaskiego czwartkowe zezwolenie dotyczy budowy ok. 32 km gazociągu na terenie gmin: Śniadowo, Łomża i Nowogród i gminy Mały Płock.
Do końca roku mają być wydane trzy ostatnie decyzje w sprawie budowy gazociągu Polska-Litwa.
Decyzja wojewody podlaskiego o zezwoleniu na realizację Trasy Niepodległości w Białymstoku
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał również w czwartek zezwolenie na dokończenie skrzyżowania u zbiegu Trasy Niepodległości, Alei Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych w Białymstoku. W tym miejscu do końca listopada powstanie skrzyżowanie o ruchu okrężnym.
Jak tłumaczył wojewoda podlaski, nowa decyzja była potrzebna, bo „inwestor zmienił swoją koncepcję dotyczącą kształtu inwestycji”.