W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski wydał zezwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli

27.09.2023

- Zamykamy etap przygotowawczy do inwestycji i za chwilę, mam nadzieję, rozpocznie się budowa obwodnicy Suchowoli - mówił w środę (27.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podpisując zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), która wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości. To drugi ZRID wydany w ramach rządowego Programu Budowy 100 obwodnic.

Wojewoda podlaski wydał zezwolenie na budowę obwodnicy Suchowoli

Wojewoda podlaski wydał ZRID na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku. Obejmuje on odcinek o długości 15,2 km, stanowiący obwodnicę Suchowoli.

- Zaczyna się od miejscowości Kumiała, przy dużym zajeździe, gdzie zatrzymuje się wiele ciężarówek, mija Suchowolę od strony wschodniej. Będzie obwodnicą nie tylko tej miejscowości, ale także Zagórza, Wysokiego, Skindzierza, Chodorówki Nowej i Krzywej. Zakończy się w rejonie miejscowości Głęboczyzna - wyliczał wojewoda podlaski.

Obwodnica Suchowoli to wiele obiektów inżynierskich: 7 mostów, 12 wiaduktów, jedna estakada o długości 142 metrów, przejścia i przepusty ekologiczne dla zwierząt. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna, telekomunikacyjna, sanitarna, melioracyjna.

- To świadczy o tym, jak trudny był proces projektowania tego odcinka. 45 obiektów powstanie ze względu na ochronę środowiska. Musieliśmy zmierzyć się z kwestią rozwoju miejscowości, komfortu życia mieszkańców, ale i sprawnego przemieszczania się zwierząt i płazów - mówił dyrektor GDDKiA Oddział w Białymstoku Norbert Wyrwich.

Uciążliwe ciężarówki

Po oddaniu do użytku nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum Suchowoli oraz poprawi płynność ruchu lokalnego. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020-2021, przez Suchowolę przejeżdża codziennie ponad 12 tysięcy pojazdów, z czego 4 tysiące to pojazdy ciężarowe.  

- To historyczny moment. Po wielu latach mieszkańcy Suchowoli będą mogli odetchnąć z ulgą. Pierwsze wzmianki o budowie obwodnicy sięgają lat 90., ale dopiero teraz skutecznie udało się to doprowadzić do finału - mówił burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.

Wybudowanie obwodnicy zmniejszy natężenie ruchu, przede wszystkim samochodów ciężarowych, które generują duży hałas, utrudniają ruch wewnątrzmiejski. Inwestycja wpłynie pozytywnie na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Klasa GP

Obwodnica Suchowoli będzie drogą klasy GP, tzn. drogą główną ruchu przyspieszonego. Będzie posiadała jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu oraz obustronne pobocza bitumiczne o konstrukcji jak pasy ruchu. Całkowita szerokość nawierzchni jezdni będzie wynosiła 10 m i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Parametry obwodnicy przyjęte zostaną stosownie do prędkości projektowej 100 km/h i kategorii ruchu KR6. 

Planowane zakończenie prac przy budowie obwodnicy przypada na połowę 2025 r. Wartość kontraktu to prawie 250 mln zł.

Kolejne możliwości

Wykonawca prac - firma Budimex, opracowując dokumentację, przygotował rozwiązania umożliwiające dobudowę drugiej jezdni w kolejnym etapie prac. Po niedawnej zmianie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) i wpisaniu na listę zadań drogi ekspresowej S8 Białystok - Augustów - Raczki, GDDKiA Oddział w Białymstoku może rozpocząć przygotowania do realizacji drugiego etapu obwodnicy Suchowoli. 

100 obwodnic

Rządowy Program Budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 zakłada wykonanie pięciu inwestycji na terenie woj. podlaskiego. Dwie z nich obwodnica Sztabina i Suchowoli przeszły we wrześniu br. do stanu realizacji. Obie powstają w ciągu drogi krajowej nr 8 (DK8). Trzy obwodnice: Białobrzegów, Augustowa i Zambrowa, są etapie przygotowania.

W konferencji prasowej dotyczącej wydania ZRID wzięli udział: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, senator Mariusz Gromko, poseł Mieczysław Baszko, radny Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski oraz starosta sokólski Piotr Rećko.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}